Dzięki środkom z EFS koszt szkoleń komputerowych dla przeciętnego Kowalskiego jest albo zerowy (w przypadku bezrobotnych i osób, którym resztę opłat pokrywa pracodawca), albo nie przekracza 400 zł (uczestnicy indywidualni).
[srodtytul]Dla pracujących i bezrobotnych[/srodtytul]
Na szkolenie zapisać się może niemal każdy. Coś dla siebie znajdą studenci, pracodawcy pragnący dokształcić swoich pracowników, osoby indywidualne, które chcą poszerzyć swoje kwalifikacje, a nawet bezrobotni. Dla nich właśnie bezpłatne kursy oferuje gliwicka firma P. A. Nova SA z biurem w Katowicach.
– Jesteśmy podwykonawcą wskazanym przez urząd pracy, do którego zgłasza się bezrobotny i który dostaje odpowiednie dofinansowania szkoleń ze środków unijnych – tłumaczy Andrzej Cieplik, dyrektor szkoleniowy firmy. – Nie mamy chwilowo w ofercie własnych kursów dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Socjalnego, ale zgłosiliśmy swoje projekty. Prowadzimy też szkolenia komercyjne dla firm i – w ramach współpracy z uczelniami wyższymi – szkolimy studentów.
Pełna opłata wynosi 1 – 2 tys. zł, w zależności od wybranego kursu. Studenci mogą liczyć nawet na 70-procentową zniżkę. Szkolenia odbywają się w małych grupach (nie więcej niż 8 – 10 osób) w wyposażonych w odpowiedni sprzęt komputerowy klimatyzowanych salach i obejmują także częściowe wyżywienie. Bezrobotni uczą się razem z osobami, które za szkolenie płacą same. Do wyboru mają podstawowe kursy ogólnej obsługi komputera i pakietu Microsoft Office, a także typowo specjalistyczne szkolenia np. z komputerowego wspomagania projektowania 2D i 3D.