Wyrosła w 1920 roku z wizji i marzeń o Polsce morskiej. Jej podstawy tworzone było w momencie, gdy pomysł wydawał się szalony, bo nie było nic – ani portu, ani floty, ani wymaganego przez nią zaplecza.
Akademia, świadoma znaczenia historii i wierna najpiękniejszym morskim tradycjom, bacznie obserwuje zmiany zachodzące w świecie. Odpowiedzią na nie jest bogata oferta studiów, liczne kierunki i specjalności, programy nauczania spełniające nie tylko krajowe, ale i międzynarodowe standardy.
Kształcenie interdyscyplinarne dostosowane do wymogów współczesnego świata pozwala absolwentom skutecznie konkurować na globalnym rynku pracy.
Wizytówką uczelni w świecie i ambasadorem Polski w większości portów świata jest żaglowiec „Dar Młodzieży” zapewniający kształcenie studentów na sprzęcie dorównującym wyposażeniu nowoczesnych statków handlowych. Piękno fregaty, żeglarskie rzemiosło i wola walki załogi oraz liczne zwycięstwa w regatach budziły i budzą podziw nie tylko żeglarzy. Akademia Morska w Gdyni jest też armatorem statku badawczo-szkoleniowego „Horyzont II” wyposażonego w urządzenia najnowszej generacji, zdolnego do żeglugi nawet w strefie polarnej.
Już 17. dnia po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 28 listopada 1918 roku, marszałek Piłsudski wydał rozkaz o powstaniu Marynarki Polskiej. W maju 1919 r. przy Ministerstwie Spraw Wojskowych powstał Departament dla spraw Morskich. A 17 czerwca 1920 roku wiceadmirał Kazimierz Porębski podpisał akt powołania Szkoły Morskiej w Tczewie z dwoma wydziałami: Nawigacyjnym i Mechanicznym. W 1921 r. Departament dla spraw Morskich zakupił fregatę szkolną „Lwów”.