Dlatego na rynku edukacyjnym jest bez liku kursów, szkoleń i studiów podyplomowych dla nauczycieli, którzy chcą być na bieżąco z nowościami.
W edukacyjnej ofercie wyższych uczelni i firm specjalizujących się w organizacji szkoleń, warsztatów i treningów nauczyciele różnych szczebli i uczący wszystkich przedmiotów znajdą zajęcia zarówno bezpłatne, dofinansowywane ze środków unijnych, jak i płatne.
Potrzeba podnoszenia kwalifikacji ma związek ze zmianami gospodarczymi i edukacyjnymi zachodzącymi w Polsce. Dziś dobry dyrektor szkoły to nie tylko pedagog, metodyk i miłośnik młodzieży, ale również wykwalifikowany menedżer. A dobry nauczyciel musi mieć wszechstronną wiedzę z dziedziny psychologii, pedagogiki, o zagrożeniach, pracy w grupie, metodologii i sposobach nauczania. By nadążyć za nowymi edukacyjnymi trendami, niezbędne jest ustawiczne dokształcanie. Rozwój szkoleń kadry nauczycielskiej i kierowniczej placówek osi watowych wymusiło też na Polsce wejście w struktury Unii Europejskiej. Dzięki czemu na rynku edukacyjnym pojawiła się szeroka oferta szkoleń adresowana do tych wszystkich nauczycieli oraz kadry kierowniczej, którzy są otwarci na nową wiedzę i świadomi tego, jaką szansę rozwoju może im ona zapewnić. Wiele tego typu szkoleń finansowanych jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, który został powołany w celu wspierania wspólnotowej polityki społecznej. Z funduszu finansowane są m.in. szkolenia zawodowe i doradztwo.
[srodtytul]Dokształcanie bezpłatne[/srodtytul]
W ofercie na nadchodzący rok szkolny z EFS dofinansowywane są m.in. szkolenia pod hasłem „Nauczyciel, wychowawca, menedżer – nowe podejście do zarządzania i dydaktyki w oświacie”. – Celem projektu jest podniesienie poziomu kompetencji i kwalifikacji nauczycieli oraz kadry zarządzającej szkół i placówek oświatowych województwa pomorskiego w zakresie zarządzania placówką oświatową – wynika z informacji umieszczonych na internetowej stronie EFS. To zajęcia dla nauczycieli oraz pracowników dydaktycznych w szkołach, placówkach oświatowych, tj. domach kultury czy świetlicach socjoterapeutycznych. W zajęciach mogą też brać udział dyrektorzy szkół i placówek oświatowych pod jednym wszakże warunkiem – trzeba mieszkać i pracować na terenie województwa pomorskiego, bo właśnie na tym terenie wystarano się o unijną dotację. Warsztaty obejmują 16 tematów szkoleń w dwóch obszarach tematycznych dotyczących: organizacji działalności oświatowej oraz organizacji warsztatu pracy nauczyciela i wychowawcy.