Wciąż są jeszcze wolne miejsca na studiach dziennych na AWFach. Głównie na wychowaniu fizycznym, ale w Gorzowie można jeszcze powalczyć o indeks na turystyce.
Fizjoterapia, turystyka i zarządzanie to najpopularniejsze kierunki w katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego im Jerzego Kukuczki. O jedno miejsce na każdym z tych kierunków starało się ponad trzy osoby. Wychowanie fizyczne cieszyło się o połowę mniejszym zainteresowaniem. – Nasze Biuro Karier Studenckich pomaga studentom i absolwentom w odnalezieniu się na rynku pracy – opowiada Monika Cichecka z działu dydaktyki i spraw studenckich. Jakich specjalistów kształci uczelnia? Gdzie znajdują pracę? – Absolwenci fizjoterapii są przygotowani do pracy w jednostkach ochrony zdrowia, ośrodkach dla osób niepełnoprawnych, ośrodkach sportowych, jednostkach naukowych, administracji państwowej i samorządowej – mówią przedstawiciele uczelnie. Osoby, które skończyły turystykę i rekreację mogą szukać zatrudnienia w biurach podróży, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych, centrach rekreacji i odnowy biologicznej, gospodarstwach agroturystycznych i ośrodkach doradztwa rolniczego, administracji rządowej i samorządowej, organizacjach społecznych, fundacjach i stowarzyszeniach. Mogą też prowadzić własną firmę. Z kolei po skończeniu zarządzania absolwenci będą posiadać wiedzę dotyczącą prawidłowości i problemów funkcjonowania organizacji – przedsiębiorstw, instytucji publicznych i struktur bezpieczeństwa państwa. Poza tym będą umieli rozpoznać diagnozować i rozwiązywać problemy gospodarowania zasobami ludzkimi, finansowymi czy informacyjnymi. – Będą przygotowani do zarządzania procesami i przedsięwzięciami w organizacjach gospodarczych, administracyjnych lub bezpieczeństwa publicznego – mówią przedstawiciele uczelni. Dodają, że absolwenci będą mogli szukać pracy w charakterze specjalisty organizacji i zarządzania oraz menedżera średniego szczebla zarządzania w przedsiębiorstwach, w strukturach bezpieczeństwa państwa, a także prowadzić własną działalność. Jak zauważają przedstawiciele uczelni osoby, które ukończyły kierunek wychowanie fizyczne zawodowo mogą się zajmować promowaniem zdrowia i aktywności fizycznej, ale też pracować w szkołach podstawowych i gimnazjach, czy w instytucjach kultury fizycznej. Jak zauważa Monika Cichecka, w tej uczelni zdarza się, że studenci decydują się na drugi kierunek w trakcie trwania nauki lub po skończeniu pierwszego.
Poznańska AWF wciąż prowadzi nabór na studia dzienne — wychowanie fizyczne. Ma ponad 64 miejsca. Rejestrować można się do 24 września. Uczelnia chce otworzyć nowy kierunek w przyszłym roku. Będzie to bezpieczeństwo wewnętrzne.
W tym roku podobnie jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem W krakowskiej AWF im Bronisława Czecha cieszyła się fizjoterapia na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej oraz turystyka i rekreacja na Wydziale Turystyki i Rekreacji. W tym roku. Na licencjackie studia dzienne na fizjoterapię o jedno miejsce starało się ponad 3,9 maturzystów, rok wcześniej 4,6 kandydatów. Natomiast o indeks na turystyce walczyło 3,7 kandydata (w zeszłym roku siedem osób na miejsce).
Od października uczelnia uruchamia nowy kierunek studiów - sport. Są na nim jeszcze wolne miejsca. Do 14 września można składać dokumenty. — Komisja rekrutacyjna 16 września ogłosi wyniki wtórnej rekrutacji — mówi Ryszard Marszałek, kierownik biura rektora krakowskiej uczelni. Zauważa on, że zdarza się, że studenci kierunku wychowania fizycznego często podejmują studia dodatkowe w macierzystej uczelni. Wybierają najczęściej fizykoterapię, turystykę i rekreację. — Władze wydziału zgadzają się na dodatkowy kierunek jeśli student kierunku zaliczył co najmniej pierwszy roku studiów i ma średnią powyżej 4,0 — dodaje Ryszard Marszałek.