Wiedza o kulturze – takie lekcje są prowadzone w szkołach ponadgimnazjalnych. Aby zostać nauczycielem tego przedmiotu, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje. Studia uprawniające do nauczania tego przedmiotu są zarówno na uniwersytetach, jak też w innych uczelniach.
[srodtytul]Przyszli animatorzy kultury [/srodtytul]
Uniwersytet Warmińsko – Mazurski ma w ofercie kulturoznawstwo jako studia podyplomowe od siedmiu lat. – Zostały uruchomione przy Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej – informuje dr Renata Rozbicka, z UWM. Dodaje, że decyzja o ich powołaniu została podjęta z powodu zainteresowania nauczycieli z regionu Warmii i Mazur, którzy chcieli zdobyć kwalifikacje do nauczania właśnie WOK-u.
Kulturoznawstwo na UWM skierowane jest również do osób, które chciały w przyszłości pracować w ośrodkach kultury jako animatorzy kultury w teatrach czy też do dziennikarzy, którzy pracują w działach kultury.
Studia trwają trzy semestry. W ich trakcie słuchacze zaznajomią się z wiedzą o teatrze, filmie, literaturze, historią kultury i sztuki, literaturą i kulturą regionu, historią mediów, komunikacją społeczną, PR, pisaniem projektów unijnych, kulturą popularną, kulturą audiowizualną, retoryką, komunikacją językową, estetyką, semiotyką reklamy, filozofią i socjologią kultury, prawną ochroną twórczości i dóbr kultury, religioznawstwem. Przyjęcia na kolejną edycję zaczną się na przełomie września i października. I tak jak poprzednie będą płatne. Czesne wynosi 1,5 tys. zł za semestr.