– Gwałtownie zwiększająca się moc obliczeniowa, rozmiar monitora, moc karty graficznej w niskobudżetowych komputerach typu PC, a nawet dwurdzeniowych laptopach; rozpowszechnienie się komputerów w firmach, domu, szkołach podstawowych i średnich powodują, że grafika komputerowa staje się atrakcyjną drogą wykorzystania komputera w przemyśle rozrywkowym, dydaktyce i w pracy zawodowej – mówią przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Aby prowadzić tego typu studia na wysokim poziomie, uczelnie muszą mieć wyspecjalizowane drogie laboratorium i dużą kadrę naukową – czyli minimum pięć osób znających różne typy grafiki komputerowej.
[srodtytul]Projektują strony [/srodtytul]
Na dwóch wydziałach Akademii Górniczo-Hutniczej stworzono studia związane z grafiką komputerową. I tak na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki można wybrać nowoczesną grafikę komputerową. Natomiast na Wydziale Matematyki Stosowanej na grafikę komputerową. – Studia pod nazwą nowoczesna grafika komputerowa wystartowały w momencie powstania wyspecjalizowanego Lab Grafiki, które jest jednym z najnowocześniejszych tego typu laboratoriów w Polsce – opowiada prof. Tadeusz Szuba, kierownik studiów. Nowoczesna grafika komputerowa przeznaczona jest dla osób, które pragną poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę w zakresie teorii i praktyki nowoczesnej ilustracyjnej i animowanej grafiki 2D i 3D, nauczyć się wykorzystywać w sposób profesjonalny grafikę jako narzędzie do zagadnień wizualizacji i symulacji procesów różnego typu; np. inżynierskiego, medycznego, planistycznego, albo wykorzystać grafikę komputerową jako formę prezentacji i sprzedaży produktów.
Nabór na kolejne semestry trwa cały czas. Średnio na każdy z semestrów zapisuje się po ok. 70 osób. – Studia są dwupoziomowe, każdy z poziomów trwa jeden semestr – opowiada prof. Szuba. Czesne wynosi 2,5 tys. zł za semestr.