Ministerstwo Nauki podsumowało program przyznawania uczelniom grantów na kształcenie na kierunkach ważnych dla gospodarki: matematycznych, przyrodniczych i technicznych. Program rozpoczął się w 2008 r. Rząd przeznaczył na niego do 2013 r. blisko 1 mld zł z funduszy unijnych. Główny cel to zachęcenie młodzieży do studiów technicznych, m.in. poprzez stypendia (do 1 tys. zł) i atrakcyjne prowadzenie zajęć.
Z ponad 400 uczelni granty dostało 75. Najlepszy w ich zdobywaniu jest UMK w Toruniu. Realizuje osiem projektów skierowanych m.in. do studentów matematyki, fizyki, automatyki i robotyki.
– Stypendia przyciągają kandydatów. Mamy dzięki temu coraz lepszych studentów – mówi Barbara Mikulska, wicekanclerz UMK. I podaje, że od początku programu liczba chętnych na matematykę wzrosła o 43 proc., na fizykę o 55 proc., a na fizykę techniczną aż o 76 proc.
Za UMK są Uniwersytet Warszawski i Politechnika Śląska (po siedem projektów). Politechnika jest liderem tego roku akademickiego, jeśli chodzi o rozpoczęte projekty. – W 2010 r. zdobyliśmy dofinansowanie na sześć wniosków. W 2009 r. na żaden. Wiele zależy od dobrze przygotowanego wniosku – mówi Paweł Doś, rzecznik uczelni.
W zestawieniu wojewódzkim najlepsze są uczelnie z małopolski, np. Akademia Górniczo-Hutnicza realizuje cztery projekty. – W 2010 r. na fizykę i na budownictwo otrzymaliśmy