Uczelnie tworzą więc nowe kierunki i likwidują niektóre stare, kierując się aktualnymi wymogami rynku pracy.

Na przykład oferta rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania to efekt analizy zmieniających się potrzeb rynku. Badania losów absolwentów prowadzone przez WSIiZ od dziesięciu lat pokazują, że zdecydowana większość z nich znajduje pracę zaraz po ukończeniu studiów. – Prowadzimy badania losów absolwentów. Badamy też oczekiwania pracodawców wobec potencjalnych kandydatów, analizujemy oferty pracy i profile osób poszukujących etatu – mówi Urszula Pasieczna, rzeczniczka prasowa WSIiZ.

Od nowego roku akademickiego na uczelni pojawi się kilka nowych kierunków i specjalności. – Rozpoczęliśmy nabór na logistykę, finanse i rachunkowość, a także filologię angielską. Od października wprowadzamy trzy nowe specjalności: ochrona porządku publicznego na administracji (studia II stopnia) i sztuka dyplomacji i negocjacje międzynarodowe w ramach studiów I stopnia na stosunkach międzynarodowych. Na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna wprowadzamy odrębną ścieżkę kształcenia: psychologia komunikowania i relacji międzyludzkich – wymienia rzeczniczka. Uczelnia jako pierwsza w Polsce i jedna z czterech w Europie uruchomiła anglojęzyczną ścieżkę kształcenia – Aviation Management, czyli zarządzanie naziemną infrastrukturą lotniczą.

– Już podczas studiów pracę znajduje ponad 60 proc. studentów WSIiZ – mówi rzeczniczka. Studenci mają praktyki zawodowe w wielu firmach. Zdobywają doświadczenie także dzięki programom stażowym. Ostatnio zakończył się program 3plus3 współfinansowany ze środków unijnych, w ramach którego studenci mieli staże w firmach z całej Polski. Po zakończeniu praktyk wielu dostało propozycje pracy. Studenci mają szansę także na zagraniczne praktyki w Portugalii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i innych krajach UE.