Aktualizacja: 17.03.2019 18:33 Publikacja: 17.03.2019 18:33
Foto: EAST NEWS
"Rzeczpospolita": Teologia, filozofia, prawo, nauki humanistyczne – ich obecność na katolickim uniwersytecie jest zrozumiała, ale medycyna i pielęgniarstwo?
Ks. prof. Stanisław Dziekoński: Jest wiele powiązań między tymi dyscyplinami. Wszystkie zajmują się człowiekiem, jego wielkością i godnością. Medycyna też. Praca lekarza jest dedykowana człowiekowi. Żeby leczyć człowieka trzeba wiedzieć kim on jest. Nie wystarczy tylko wiedza o stanie zdrowia. Dzisiaj coraz częściej w rozmowach z lekarzami mocno podkreśla się konieczność włączenia w kształcenie przyszłych medyków, zagadnień humanistycznych. Umiejętności, które będą uczyły kontaktu z drugim człowiekiem. W dobie rozwoju nowych technologii, cyfryzacji, sztucznej inteligenci, Internetu rzeczy, które są oczywiście niezwykle ważne w niesieniu pomocy człowiekowi, coraz częściej zauważa się jednak potrzebę pochylenia się nie tylko nad ciałem, ale i duchem. Wskazuje się na konieczność wzmocnienia tych kompetencji, które zbliżają do człowieka. Stąd włączenie wydziału medycznego w przestrzeń szerokoprofilowego uniwersytetu, jakim jest UKSW, jest wręcz pożądane. Dodam też, że Jan Paweł II, odwołując się do korzeni naszej uczelni - korzeni bardzo starych - mówił, że medycyna powinna być w nim obecna. Przed laty, Ojciec święty przyjmując doktorat honoris causa naszej uczelni, mówił, że na UKSW jest potrzeba stworzenia, oprócz istniejących kierunków humanistycznych, które pozwalają zrozumieć, kim jest człowiek, także kierunków, które w wyjątkowy sposób pokazałyby, na czym polega służba człowiekowi, także człowiekowi choremu. I my właśnie to realizujemy.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Już nie wystarczy 50 proc. obecności na zajęciach, by być klasyfikowanym. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje nowe przepisy dotyczące frekwencji w szkole. „Rzeczpospolita” dowiaduje się z kręgów bliskich resortu Barbary Nowackiej, że zmiana może być rewolucyjna.
W redakcji "Rzeczpospolitej" rozumiemy, że edukacja jest ważna. Bo to od niej zależy przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Dlatego rozpoczynamy debatę o tym, w jaki sposób i w jakim kierunku powinny iść zmiany w szkole.
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Szkołę w Chmurze często kończą uczniowie, którzy w tradycyjnym systemie nie mieliby żadnych szans. Egzaminy może zdali słabo, ale przynajmniej ukończyli szkołę.
- Część Episkopatu idzie na polityczne zwarcie. Bardzo mocno zaostrzony ton zbiega się z kampanią. Część po prostu zapisała Kościół do PiS-u - uważa Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej. Odpowiedziała w ten sposób na oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach. Jak dodała, „nie wszyscy patrzą na to ze spokojem”.
Ponad 60 proc. ankietowanych przez IBRiS uważa, że wprowadzenie do szkół edukacji zdrowotnej nie niesie ze sobą ryzyka deprawacji i nadmiernej seksualizacji młodych ludzi.
W badaniu umiejętności osób dorosłych PIAAC Polska odnotowała jeden z największych spadków w wynikach. Potrzeba inwestowania w edukację dorosłych oraz wsparcia grup o niskich kompetencjach.
W ramach popularnego programu unijnego można ubiegać się o dofinansowanie działań związanych z szeroko rozumianą edukacją. Program Erasmus+ obejmuje lata 2021-2027. Jednym z kluczowych priorytetów projektu jest mobilność edukacyjna.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Nie ma porozumienia w sprawie lekcji religii między stroną kościelną a rządową. Po poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, strona kościelna zapowiada "dalsze kroki prawne wobec naruszenia obowiązujących przepisów".
Chcemy, żeby młodzi ludzie, którzy zdecydowali się – albo los za nich zdecydował – żyć, uczyć się, pracować poza granicami, wracali do Polski - stwierdził premier Donald Tusk.
W szkołach ponadpodstawowych trwają od wczoraj próbne egzaminy maturalne 2024. Testy diagnostyczne obejmują poziom podstawowy, rozszerzony oraz dwujęzyczny. Próbne matury ze wszystkich przedmiotów zostaną przeprowadzone w Formule 2023.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas