Ks. Dziekoński: Wracamy do najlepszych tradycji

Na UKSW stawiamy na innowacyjność. I tym się wyróżniamy – mówi ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor uczelni.

Publikacja: 17.03.2019 18:33

Ks. Dziekoński: Wracamy do najlepszych tradycji

Foto: EAST NEWS

"Rzeczpospolita": Teologia, filozofia, prawo, nauki humanistyczne – ich obecność na katolickim uniwersytecie jest zrozumiała, ale medycyna i pielęgniarstwo?

Ks. prof. Stanisław Dziekoński: Jest wiele powiązań między tymi dyscyplinami. Wszystkie zajmują się człowiekiem, jego wielkością i godnością. Medycyna też. Praca lekarza jest dedykowana człowiekowi. Żeby leczyć człowieka trzeba wiedzieć kim on jest. Nie wystarczy tylko wiedza o stanie zdrowia. Dzisiaj coraz częściej w rozmowach z lekarzami mocno podkreśla się konieczność włączenia w kształcenie przyszłych medyków, zagadnień humanistycznych. Umiejętności, które będą uczyły kontaktu z drugim człowiekiem. W dobie rozwoju nowych technologii, cyfryzacji, sztucznej inteligenci, Internetu rzeczy, które są oczywiście niezwykle ważne w niesieniu pomocy człowiekowi, coraz częściej zauważa się jednak potrzebę pochylenia się nie tylko nad ciałem, ale i duchem. Wskazuje się na konieczność wzmocnienia tych kompetencji, które zbliżają do człowieka. Stąd włączenie wydziału medycznego w przestrzeń szerokoprofilowego uniwersytetu, jakim jest UKSW, jest wręcz pożądane. Dodam też, że Jan Paweł II, odwołując się do korzeni naszej uczelni - korzeni bardzo starych - mówił, że medycyna powinna być w nim obecna. Przed laty, Ojciec święty przyjmując doktorat honoris causa naszej uczelni, mówił, że na UKSW jest potrzeba stworzenia, oprócz istniejących kierunków humanistycznych, które pozwalają zrozumieć, kim jest człowiek, także kierunków, które w wyjątkowy sposób pokazałyby, na czym polega służba człowiekowi, także człowiekowi choremu. I my właśnie to realizujemy.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?