Przenośne komputery trafią do rąk młodych ludzi, którzy rozpoczną studia na pierwszym roku biofizyki, ekonofizyki, fizyki medycznej, fizyki technicznej oraz chemii. Przyszli specjaliści nauk ścisłych i przyrodniczych otrzymają je na rozpoczęcie drugiego semestru w roku akademickim 2011/2012.
O pieniądze na sprzęt komputerowy uczelnia starała się w ramach unijnego programu „Nowoczesne komputerowe metody kształcenia dla regionalnych kadr innowacyjnej gospodarki". Projekt wart 3,85 mln zł będzie realizowany przez Instytut Fizyki oraz Instytut Chemii Uniwersytetu Śląskiego w partnerstwie z Uniwersytetem w Oslo.
– Dawniej liczyło się w słupkach, potem nastała era kalkulatorów. Obecny rozwój zaawansowanych technologii powoduje, że do niektórych obliczeń naukowcy potrzebują wyjątkowo dobrego sprzętu. Dotyczy to również studentów. Kalkulator to zdecydowanie za mało, jeśli w grę wchodzą studia na kierunkach ścisłych. Dlatego komputery, które dostaną studenci, będą zintegrowane z uczelnianym systemem informatycznym, co w znaczący sposób przyspieszy między innymi obliczenia – mówi prof. Marcin Kostur z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.
Osoby korzystające z laptopów będą miały dostęp do materiałów związanych z konkretnym kierunkiem studiów. Jak dodaje prof. Kostur, doskonalenie warsztatu metod informatycznych jest obecnie nieodzowne w nauce i przemyśle innowacyjnym. Tylko w ten sposób młodzi specjaliści mogą być konkurencyjni na rynku pracy.
Uniwersytet w Oslo, z którym śląska uczelnia nawiązała współpracę, ma już doświadczenie w tej dziedzinie, ponieważ innowacyjna edukacja komputerowa zyskała w Norwegii status strategii narodowej.