Rolnictwo online, realny dyplom

Studia magisterskie za darmo i praktycznie bez wychodzenia z domu – to dobra propozycja np. dla tych, którzy chcą połączyć pracę z nauką.

Aktualizacja: 30.08.2011 16:36 Publikacja: 30.08.2011 16:35

Program studiów online często niczym się nie różni od tego, który przygotowano na studiach stacjonar

Program studiów online często niczym się nie różni od tego, który przygotowano na studiach stacjonarnych

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

We wrześniu w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbędzie się druga tura naboru na rolnictwo. 21 osób ma jeszcze szansę na indeks. Rekrutacja trwa także na Uczelni Łazarskiego.

Nauka w trybie online staje się w Polsce coraz popularniejsza. Tego typu studia oferuje coraz więcej uczelni wyższych. Ustawa o szkolnictwie wyższym narzuca standardy realizacji programów studiów, również w trybie na odległość. By zdobyć tytuł licencjata czy magistra, student musi zaliczyć odpowiednią liczbę przedmiotów, które różnią się w zależności od wybranej specjalności, oraz zdobyć konieczną liczbę punktów ECTS. Studia licencjackie trwają sześć semestrów, a magisterskie cztery, jednak od samego studenta zależy, w jakim czasie je zrealizuje.

Platforma internetowa, poprzez którą studenci mogą się uczyć online, jest dostępna całą dobę i to student decyduje, kiedy i jak długo będzie z niej korzystał. Na platformie zamieszczone są materiały oraz terminy realizacji poszczególnych prac. Wykładowcy nie mierzą czasu poświęconego na rozwiązanie danego problemu, liczy się przede wszystkim jakość odpowiedzi i oczywiście terminowość.

E-rolnictwo za darmo

SGGW uruchomiła w tym roku bezpłatne zaoczne studia magisterskie na kierunku rolnictwo na Wydziale Rolnictwa i Biologii, prowadzone w trybie e-learningowym. Są one częścią programu „Unowocześnianie kształcenia w SGGW dla zapewnienia konkurencyjności oraz wysokiej kompetencji absolwentów", realizowanego przez stołeczną uczelnię i partnerów w ramach programu operacyjnego „Kapitał ludzki", priorytet IV „Szkolnictwo wyższe i nauka".

Do projektu przyłączyły się Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Instytut Maszyn Matematycznych w Warszawie.

– Pierwszym wspólnym działaniem tych uczelni jest uruchomienie e–rolnictwa. Stworzymy materiały dydaktyczne i na ich podstawie inne uczelnie będą mogły uruchomić podobne studia przez Internet.

Między innymi dzięki temu projektowi oraz innym działaniom uczelni związanym z informatyzacją SGGW, uczelnia już po raz drugi z rzędu (w 2010 i 2011 r.) zajęła I miejsce i otrzymała tytuł najbardziej innowacyjnej oraz kreatywnej uczelni w Polsce – mówi dr inż. Krzysztof Szwejk, rzecznik prasowy SGGW.

Wystarczy się zarejestrować

Na e-rolnictwie prowadzona jest specjalność agronomia i agrobiznes. Dla kandydatów przygotowano 45 miejsc.

– Na początku lipca zakończył się pierwszy etap rekrutacji, ale pozostało jeszcze 21 wolnych miejsc. Wystarczy wypełnić ankiety na stronie internetowej uczelni i we wrześniu zarejestrować się w naszym internetowym serwisie rekrutacyjnym. Nie ma rozmów kwalifikacyjnych. Zainteresowanie nie jest zbyt duże, ale zwykle tak jest, gdy wprowadza się jakąś nowość, zwłaszcza w informatyce – dodaje rzecznik prasowy uczelni.

O indeks mogą się starać absolwenci studiów inżynierskich, kierunku rolnictwo i kierunków pokrewnych (ogrodnictwo, zootechnika) oraz absolwenci innych kierunków inżynierskich lub licencjackich, którzy uzupełnią w trakcie studiów magisterskich główne przedmioty kierunkowe i zawodowe ze studiów inżynierskich (sześć przedmiotów).

Dla zdyscyplinowanych

Internetowe studia mają taką samą wartość i zakres merytoryczny jak studia stacjonarne i zaoczne na kierunku rolnictwo. Różnica polega na tym, że na co dzień można studiować, nie chodząc na wykłady.

– Student sam decyduje, kiedy będzie się uczył i ile czasu na to poświęci – mówi rzecznik. Na portalu internetowym przygotowane są wszystkie materiały dydaktyczne oraz testy, które studenci muszą przerobić. Są też czaty i wideokonferencje z wykładowcami. Każde logowanie studenta jest widoczne w systemie i wykładowca wie, czy i ile tekstu dany żak przerobił. – Poza tym testy są tak skonstruowane, że dokładnie sprawdzają wiedzę – dodaje Krzysztof Szwejk. – Obrona pracy magisterskiej i niektóre egzaminy odbywają się na uczelni, na niektóre wykłady też studenci muszą dojechać. Dzięki temu będą mieli okazję się poznać.

Studenci uczą się m. in., jak unowocześnić polskie rolnictwo, zdobywają specjalistyczną wiedzę z zakresu technologii produkcji rolniczej, zwłaszcza roślinnej, są przygotowani do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, uprawnieni do pozyskiwania środków unijnych, mogą pracować w jednostkach centralnych i terenowych obsługi rolnictwa (agencjach) oraz w doradztwie rolniczym. Absolwenci zatrudniani są m.in. w ośrodkach naukowo-badawczych i szkolnictwie, administracji rządowej i samorządowej, a nawet w redakcjach gazet, radia i telewizji. Po ukończeniu studiów absolwent otrzymuje tytuł magistra rolnictwa. Nauka jest bezpłatna i trwa dwa lata. To jednak niejedyna internetowa propozycja SGGW. Na stronie http://elearn.sggw.pl są wymienione studia i kursy prowadzone metodą e-learningową.

200 osób w Łazarskim

Uczelnia Łazarskiego prowadzi zajęcia w trybie online na studiach licencjackich na kierunku zarządzanie i magisterskich na kierunku ekonomia. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zyskać dyplom renomowanej uczelni, a nie mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych. Obecnie w ten sposób uczy się ponad 200 osób. Nauka odbywa się na platformie Lazarski Distance Learning, dostępnej przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Dzięki temu studenci mają stały kontakt z wykładowcami i kolegami z grupy. Mogą zadawać pytania, pozostawić informację, dyskutować na forum lub prowadzić korespondencję mejlową. Ponadto uczestnicy kursu na odległość mogą brać udział w wykładach studiów niestacjonarnych na terenie uczelni, co daje im również możliwość bezpośrednich konsultacji.

– W tym roku już czwarty raz prowadzimy nabór na studia przez Internet i mamy wielu absolwentów, którzy niezwykle cenią sobie fakt, że mogli skończyć studia wyższe, zdobyć dyplom renomowanej uczelni, a równocześnie sprostać swoim obowiązkom zawodowym czy rodzinnym i jeszcze móc przy tym wszystkim realizować swoje pasje – mówi Marta Chmielewska, koordynator rekrutacji krajowej na Uczelni Łazarskiego.

Program studiów niczym się nie różni od tych tradycyjnych, absolwent otrzymuje zatem dyplom Uczelni Łazarskiego, taki sam jak w przypadku ukończenia studiów niestacjonarnych. – Trzeba podkreślić, że osoby studiujące przez Internet są pełnoprawnymi studentami uczelni, a co za tym idzie, mają pełne prawo do korzystania z naszej oferty zniżek i stypendiów – dodaje Chmielewska.

We wrześniu w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odbędzie się druga tura naboru na rolnictwo. 21 osób ma jeszcze szansę na indeks. Rekrutacja trwa także na Uczelni Łazarskiego.

Nauka w trybie online staje się w Polsce coraz popularniejsza. Tego typu studia oferuje coraz więcej uczelni wyższych. Ustawa o szkolnictwie wyższym narzuca standardy realizacji programów studiów, również w trybie na odległość. By zdobyć tytuł licencjata czy magistra, student musi zaliczyć odpowiednią liczbę przedmiotów, które różnią się w zależności od wybranej specjalności, oraz zdobyć konieczną liczbę punktów ECTS. Studia licencjackie trwają sześć semestrów, a magisterskie cztery, jednak od samego studenta zależy, w jakim czasie je zrealizuje.

Pozostało 88% artykułu
Edukacja
Rusza nowy podcast "Rz" poświęcony edukacji
Edukacja
Marcin Smolik odwołany ze stanowiska szefa CKE
Edukacja
Ćwiek-Świdecka: czy wyniki Szkoły w Chmurze na pewno są takie złe?
Matriał Promocyjny
Ojcowie na urlopie to korzyści dla ich dzieci, rodzin, ale i firm
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Edukacja
"Tu jesteśmy gośćmi, a nasz dom nie istnieje". Życie ukraińskich dzieci w Polsce
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje