Blisko 70 proc. gimnazjalistów i licealistów uważa, że lekcje w szkole nie wystarczą, by nauczyć się języka obcego. Tak wynika z badania, jakie przeprowadzono na grupie 1000 uczniów w Katowicach, we Wrocławiu, w Warszawie, Lublinie, Krakowie i Poznaniu na zlecenie agencji edukacyjnej Language Abroad.
Największą przeszkodą w nauce języka obcego w szkole są zdaniem uczniów duże grupy i brak konwersacji. Tak stwierdził niemal co trzeci badany nastolatek. Niemal co dziesiąty uczeń ocenił, że za mało jest godzin języka obcego. Nastolatkom brakuje też praktycznego wykorzystywania tego, czego się uczą. – Narzekają, że nie mają w szkole kontaktów z native speakerami, a nauczyciele angliści mówią na lekcji po polsku, tak tłumaczą np. gramatykę – dodaje Halina Juszczyk, dyrektor Language Abroad.
Anglista Arkadiusz Kłosowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie) przyznaje, że wyjaśnia gramatykę po polsku, ale tylko dlatego, że uczniowie lepiej rozumieją regułki, kiedy można je porównać do polskich zasad. – Czas na konwersacje po angielsku też jest. Problem w tym, że uczniowie nie potrafią na wiele tematów wypowiedzieć własnego zdania. Często nawet po polsku nie umieją zająć żadnego stanowiska – zauważa.
Z opinią uczniów, że szkoła nie nauczy obcej mowy, Kłosowski się zgadza. Ale tłumaczy, że języka obcego nie można nauczyć się tylko na lekcjach. – Nigdy nie będzie pozytywnego skutku, jeśli ucząca się osoba nie poświęci codziennie co najmniej godziny na powtarzanie słówek – podkreśla. – W nauce języka nie ma dni wolnych. A uczniowie, niestety, myślą, że nic ponad zajęcia w szkole nie muszą robić. Skutki potem są marne. Nie pomogą nawet prywatne lekcje, jeśli samemu nie włoży się w naukę języka wysiłku.
Jednak prawie połowa badanych uczniów chodzi na dodatkowe zajęcia z języka (47 proc.). Najczęściej po lekcjach biegną na kursy do szkół językowych albo na spotkania z korepetytorem. Większość (62 proc.) szlifuje tak najpopularniejszy język nauczany w polskich szkołach, czyli angielski. Co piąty uczy się prywatnie języka niemieckiego.