Internet to dziś jedno z większych pól ekspansji uczelni wyższych. Jeśli są dobrze widoczne w sieci, mogą liczyć na większy prestiż, zainteresowanie studentów z kraju i zagranicy czy zaproszenie do udziału w międzynarodowych projektach grantowych.
Polskie uczelnie coraz lepiej wykorzystują Internet. Choć wciąż daleko im do światowej czołówki, w ciągu roku wykonały ogromny skok. Pokazał to ranking Webometrics sporządzany corocznie przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie, która mierzy widoczność stron internetowych uniwersytetów.
Sprawdza m.in. dostępność w sieci materiałów z zajęć, zasób bibliotek cyfrowych, baz danych. Ranking obejmuje ponad 20 tys. uczelni.
Kraków na czele
Prym w zestawieniu wiodą uczelnie z USA. Zajmują niemal wszystkie z pierwszych stu miejsc. Najlepsza z polskich szkół wyższych, Uniwersytet Jagielloński, zajęła 293. pozycję na świecie i 101. w Europie.
– Stale poprawia się pozycja UJ w tym rankingu – mówi "Rz" Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka krakowskiej uczelni. I dodaje, że do sukcesu przyczyniają się m.in. publikacje internetowe Wydawnictwa UJ oraz tworzenie czasopism w wersji internetowej.
Druga jest Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Zajęła 301. miejsce i w ciągu roku awansowała aż o 248. – Na naszej uczelni z roku na rok rośnie liczba publikacji obcojęzycznych, a znaczna część z nich trafia do liczących się na świecie czasopism naukowych. Coraz więcej z nich umieszczamy w sieci – tłumaczy awans rektor AGH prof. Antoni Tajduś i dodaje, że uczelnia zaczęła wydawać czasopisma naukowe nie tylko w wersji papierowej, ale także w elektronicznej w języku angielskim.
Stworzyła również dla swoich studentów platformę e-learningową. Za pośrednictwem Internetu mogą rozwiązywać na niej problemy naukowe, dyskutować, tworzyć grupowe projekty.
– Coraz częściej korzystamy z tej formy – przyznaje prof. Jan Kusiak, dyrektor Centrum E-learningu z AGH. – W ciągu ostatniego miesiąca aktywnych na platformie było dziennie od 4 do 7 tys. osób.
Z zasobów AGH może korzystać każdy. Dzięki portalowi Open.agh.edu.pl można bezpłatnie pobrać materiały naukowców tej uczelni.
Korzystają z tego nauczyciele, ale i maturzyści. – Open.agh to jedna z przyczyn naszego awansu w Webometrics. Dziennie portal notuje nawet 2 tys. pobrań materiałów – zdradza prof. Kusiak.
W Google'u albo wcale
Rekordowy awans zanotował Uniwersytet Śląski. O 321 miejsc. Zajmuje szóstą lokatę wśród polskich uczelni.