Uniwersytet Gdański po zakończeniu pierwszego etapu naboru oferuje miejsca na kilku kierunkach studiów licencjackich oraz na kilkunastu uzupełniających studiach magisterskich. Na te najpopularniejsze, jak psychologia czy pedagogika, szans już nie ma, ale można startować jeszcze np. na filologię polską, archeologię, matematykę, bioinformatykę, fizykę i nowo powołane w tym roku niemcoznawstwo, filozofię czy fizykę medyczną. Natomiast wśród studiów drugiego stopnia nadal są wolne miejsca na kierunkach bardzo popularnych – na administracji czy informatyce. Trzeba się spieszyć, bo rekrutacja trwa tylko do 18 września.
Lubelski UMCS zaprasza na m.in. administrację, bezpieczeństwo wewnętrzne i dziennikarstwo. Wiele kierunków można jeszcze studiować w trybie stacjonarnym.
W Politechnice Warszawskiej nabór na studia stacjonarne I stopnia już się zakończył. – Przyjęliśmy 6400 studentów. Miejsca mamy na niestacjonarnych studiach I stopnia. Do 20 września przyjmujemy podania na administrację, elektronikę i telekomunikację, elektrotechnikę, inżynierię środowiska, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę oraz mechatronikę, na transport, zarządzanie oraz zarządzanie i inżynierię produkcji – mówi Ewa Chybińska, rzeczniczka Politechniki Warszawskiej.
Z kolei na Uniwersytecie Warszawskim do 20 września trwa nabór jedynie na filologię białoruską i slawistykę. Rekrutacja na inne kierunki już się zakończyła. Do tej pory na wszystkie tryby i kierunki studiów na Uniwersytecie Warszawskim zarejestrowało się ponad 36 tys. osób, dokonując ponad 65 tys. rejestracji. Zakończyły się już pierwsze tury zapisów na studia stacjonarne (licencjackie i jednolite magisterskie), trwa jeszcze rekrutacja na studia niestacjonarne (zaoczne i wieczorowe).
7 września na Politechnice Wrocławskiej rozpoczął się trzeci nabór, który potrwa do 18 września. Na chętnych czekają wolne miejsca zarówno we Wrocławiu, jak i w zamiejscowych ośrodkach dydaktycznych. Uczelnia rozdaje indeksy m.in. na mechatronikę (30 miejsc), telekomunikację (150 miejsc), elektronikę (28 miejsc), matematykę stosowaną (44 miejsca) i fizykę (30 miejsc), architekturę i urbanistykę w języku niemieckim (9 miejsc). W Wałbrzychu, Jeleniej Górze i w Legnicy kandydaci mogą wybierać spośród kilku kierunków, m.in. inżynierię środowiska, mechanikę i budowę maszyn czy transport. – Mamy też ofertę dla osób, które wciąż nie mogą zdecydować, co chcą robić w przyszłości. Nauka w Studium Kształcenia Podstawowego umożliwia ułożenie, np. z pomocą doradców, programu nauczania. Dopiero po pierwszym roku student zdecyduje o wyborze kierunku, który chciałby studiować w trzecim semestrze. Pozostało 100 wolnych miejsc – mówi Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.