Dzisiaj w Warszawie zostało podpisane porozumienie inaugurujące Program Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oxfordzkim. Studia działać będą w ramach St. Antony's College.
Twórcy tego programu zakładają, że oxfordzki ośrodek stanie się najważniejszym na świecie ośrodkiem naukowym specjalizującym się w tematyce polskiej. Program studiów skoncentruje się na Polsce współczesnej – a więc przemianach lat 80 - tych, "sukcesie i założeniach transformacji po 1989 r., a także dzisiejszym systemie gospodarczym, społecznym i politycznym".
Program będzie bazował na naukach społecznych i humanistycznych obejmujących aspekt polityczny, ekonomiczny, socjologiczny, historyczny, kulturowy oraz analizę powiązań regionalnych. Na etapie tworzenia koncepcji Program był konsultowany m.in. z Instytutem Adama Mickiewicza - Już od kilkudziesięciu lat Polska znajdowała się w kręgu zainteresowań Uniwersytetu w Oxfordzie. Obecnie, nasi goście i studenci z całego świata chcą wiedzieć o Polsce jeszcze więcej.
Program Studiów o Współczesnej Polsce da im szansę na nową jakość zajmowania się krajem, który jest coraz częściej dostrzegany jako potęga w Unii Europejskiej pod względem politycznym, ekonomicznym, dynamiki rozwoju oraz aktywności w polityce zagranicznej. Program to szansa na tworzenie nowej znajomości Polski wśród elit i inteligencji w Europie i na całym świecie – uważa prof. Timothy Garton Ash.
Inicjatorami powstania tych studiów po stronie Oxfordu są wybitni naukowcy m.in. prof. Timothy Garton Ash, prof. Norman Davies oraz prof. Margaret MacMillan, Rektor St. Antony's College. Fundatorem Studiów po stronie polskiej jest dr Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków m.in. właściciel Noble Bank. W ramach tego banku powołana została Fundacja - St. Anthony's College Oxford Noble Foundation, która sfinansuje wieloletni Programu Studiów o Współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oxfordzkim.