MBA zawsze jest atutem

O studiach MBA opowiadała dla "Rzeczpospolitej" Agnieszka Jabłońska, Managing Director Executive Search, IIC Partners Poland/Grupa Bigram

Aktualizacja: 29.08.2022 12:30 Publikacja: 21.02.2013 22:23

Czy MBA to studia dla każdego absolwenta wyższej uczelni?

Agnieszka Jabłońska:

Studia MBA teoretycznie są dla wszystkich, którzy ukończyli studia wyższe. W każdym przypadku  poszerzają horyzonty myślowe i budują świadomość biznesową.

Kto głównie powinien się zdecydować na kurs MBA?

MBA to studia dla każdego, kto myśli o rozwijaniu się w kierunku stanowisk wyższego szczebla zarządzania. Oferują kompendium wiedzy niezbędnej zwłaszcza dla osób, chcących zarządzać całymi organizacjami. Interdyscyplinarność, ugruntowana wiedza to istotne narzędzia pracy w codziennych biznesowych zmaganiach, jakie zyskują absolwenci tych studiów. MBA dodaje menedżerowi także pewności siebie oraz uwiarygadnia go w oczach przełożonych, rady nadzorczej czy akcjonariuszy. Nie bez znaczenia jest też fakt opanowania przez niego wspólnego z innymi menedżerami pracującymi w organizacji aparatu pojęciowego, czyli używanie tych samych pojęć i definicji w opisywaniu zjawisk i działań zachodzących w firmie i na rynku.

Kiedy najlepiej zdecydować się na te studia?

Na studia MBA warto iść w momencie, gdy ma się za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe i działa aktywnie w biznesie. Menedżer średniego szczebla uczestniczący w zajęciach potrafi kompilować teorię z praktyką. Studia stają się też doskonałą platformą wymiany doświadczeń z innymi menedżerami czy wykładowcami. Teorię można niemal natychmiast sprawdzać na żywym organizmie firmy, w której się pracuje.

Czy osoba, która skończyła studia biznesowe I lub II stopnia, a nie znalazła ciekawej pracy, powinna kontynuować naukę na studiach MBA?

Jeśli ktoś już zaczął takie studia, to powinien je skończyć. W innym przypadku może to świadczyć o jego niekonsekwencji i braku pomy- słu na siebie. Proces szukania pracy i ewentualne niepowodzenia w tym względzie nie powinny mieć żadnego wpływu na tę decyzję.

Jak wybrać dla siebie najlepsze MBA? Czym się kierować?

Z punktu widzenia efektywnego wykorzystania kwalifikacji MBA na rynku pracy najistotniejsza jest renoma uczelni. Dobra zazwyczaj oznacza wysoki poziom wykładowców i słuchaczy. Z perspektywy słuchacza ważna jest zarówno renoma, jak i zakres programowy.

Dodatkową korzyścią jest uczestniczenie w programie MBA w języku obcym, gdyż zazwyczaj znacząco podnosi to kompetencje językowe u słuchaczy. Wykładowy język obcy jest szczególnie atrakcyjny dla osób, które pracują w organizacjach międzynarodowych. Wspomniane wcześniej uwspólnianie aparatu pojęciowego dzieje się automatycznie w języku wewnętrznym korporacji.

Czy studia MBA mogą pomóc w karierze zawodowej?

Studia MBA mogą pomóc w karierze, ale w żaden sposób jej nie warunkują. Owo wsparcie dotyczy dwóch aspektów: wzrasta znaczenie po pierwsze atrakcyjności dossier na rynku pracy, po drugie skuteczności działania w biznesie, która jest konsekwencją posiadanej wiedzy. Pierwszy aspekt wiąże się z wymiarem PR i wizerunkowym takiej informacji. Fakt ukończenia przez kandydata studiów MBA jest swoistą obietnicą poziomu wiedzy i standardów zarządczych ubiegającej się o stanowisko osoby.

Jednocześnie wielu decydentów dostrzega istotną różnicę między wiedzieć a umieć wprowadzić w życie, dlatego sukces kandydata w staraniach o wymarzoną pracę zasadniczo jest zdetermi- nowany przez jego twarde osiągnięcia zawodowe.

W długiej perspektywie istotniejszy wydaje się wymiar związany z umiejętnym dyskontowaniem wiedzy MBA w praktyce. To właśnie wymierne sukcesy zawodowe ostatecznie wpływają na karierę i nowe możliwości zawodowe.

Czy pracodawcy, szukając dziś menedżerów, zwracają uwagę na to, że któryś z kandydatów ma skończone studia MBA? Przy aplikacji na jakie stanowiska się to zdarza?

MBA zawsze jest atutem, jednocześnie niemal nigdy nie jest warunkiem koniecznym aplikowania i pozyskania ciekawej oferty zawodowej. Kwalifikacja MBA jest szczególnie atrakcyjna w sytuacji, gdy kandydat ma wykształcenie techniczne (dziedzinowe). I kombinacja takiego wykształcenia, a więc skończenie np. prawa, architektury, informatyki, inżynierii lądowej, biochemii czy automatyki etc. z wykształceniem ekonomicznym, m.in. po studiach MBA, jest szczególnie pożądana w branżach charakteryzujących się zaawansowanymi technologiami czy technicznych.

Czy osoby z MBA zarabiają więcej niż menedżerowie z takim samym doświadczeniem, ale bez ukończenia takiego kursu?

MBA nie jest dyskontowane bezpośrednio w postaci wyższych zarobków wynikających tylko z racji posiadanych kwalifikacji. Pośrednio wpływa jednak na wyższy poziom zarobków poprzez subtelne ułatwienie aplikacji o wyższe stanowiska i większą efektywność działań, które w konsekwencji dynamizują przebieg kariery zawodowej.

Czy menedżerowi poleciłaby pani raczej studia MBA czy doktoranckie z zakresu zarządzania? Co lepiej będzie przyjęte na rynku pracy?

Dylemat związany z tym, czy pójść na studia doktoranckie czy MBA, łatwo rozstrzygnąć, odpowiadając sobie na pytanie, czego oczekujemy. Odpowiedź na nie jest związana z dwoma aspektami: wizerunkowym (jak będzie odebrane to przez otoczenie) oraz praktycznym, tj. w jakim stopniu pozyskana wiedza pomoże mi w pracy/karierze.

Zasadniczo zakres przedmiotowy studiów doktoranckich daje większą swobodę wyboru tematów, które można precyzyjnie dopasować do potrzeb. Jednocześnie zazwyczaj wiedza pozyskana podczas studiów doktoranckich jest bardzo specjalistyczna, nie zawsze łatwo dyskontowana w biznesie. Doktoraty i tytuły naukowe są szczególnie atrakcyjne wizerunkowo w branżach innowacyjnych i technicznych.

Czy MBA to studia dla każdego absolwenta wyższej uczelni?

Agnieszka Jabłońska:

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Warszawski Uniwersytet Medyczny nie wybierze rektora 23 kwietnia
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Edukacja
Klucz odpowiedzi do arkusza Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ 2024
Edukacja
Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego 2024
Edukacja
Sondaż: Co o rezygnacji z obowiązkowych prac domowych myślą Polacy?
Edukacja
Koniec obowiązkowych prac domowych. Prezes ZNP mówi: Za szybko