Na wymagającym dziś rynku pracy największe szanse na etat mają osoby dobrze wykształcone, wciąż się rozwijające, świadome swoich mocnych stron, chętne i gotowe na zmiany. Jak poprowadzić swoją ścieżkę edukacyjno-zawodową, by wyróżniać się spośród konkurencji?
Anna Hełka:
O przyszłej pracy warto pomyśleć już będąc w gimnazjum. Na tym etapie należy zdiagnozować nasze mocne i słabe strony, żeby skupić się przede wszystkim na rozwoju naszych atutów w szkole średniej. Mając kilkanaście lat, jesteśmy w stanie samodzielnie sporo potencjalnych kierunków rozwoju wykluczyć ze względu na brak naturalnych predyspozycji w danej dziedzinie. Można też skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, który powinien być zatrudniony w szkołach. Pomoże on młodym ludziom dostrzec obszary, nad którymi należy popracować, i tymi, które należy pielęgnować i rozwijać. Gdy mamy już wstępną ocenę własnych predyspozycji, będąc w szkole średniej lub zawodowej, warto dołożyć jeszcze analizę zapotrzebowania na rynku pracy. Najlepiej przeglądać gazety, internet w poszukiwaniu informacji o tzw. zawodach przyszłości. Musimy przy tym pamiętać, że czasami zawód niezwykle poszukiwany dziś, za 5 lat, gdy skończymy edukację, będzie już mniej atrakcyjny. Zachęcam również młodzież do poznawania z bliska wybranych, potencjalnych zawodów, np. odbywając praktyki, odwiedzając zakłady pracy. Warto zestawić nasze wyobrażenia z rzeczywistością, żeby upewnić się co do słuszności wyboru przyszłego zawodu. Kiedy dokonamy już takiego wyboru, należy kontynuować edukację na odpowiednim kierunku, uzupełniając wiedzę na kursach, szkoleniach itp. i w miarę możliwości łączyć ją z nauką zawodu w praktyce w trakcie staży.
W jakie umiejętności powinien być dziś wyposażony każdy pracownik oprócz oczywiście solidnej wiedzy?
Jeśli miałabym podać uniwersalną odpowiedź pasującą dla każdego zawodu, to myślę, że w dzisiejszych czasach ważne są elastyczność i otwartość na zmianę, a także zdolność do szybkiego uczenia się. Nasi rodzice czy dziadkowie zmieniali pracę nie więcej niż 2–3 razy w ciągu życia, dzisiaj taki model zdarza się niezwykle rzadko. Należy więc być otwartym na zmianę i skłonnym do uczenia się nowych rzeczy, które umożliwią nam znalezienie się na rynku pracy w zmieniających się okolicznościach. Warto również postawić na mobilność i mam tu na myśli nie tylko mentalną zgodę na zmianę miejsca zamieszkania, ale również czynne prawo jazdy umożliwiające dojazdy do pracy czy pracę w terenie. Konieczna jest także znajomość języków obcych. Angielski na dobrym poziomie to już właściwie wymóg, coraz częściej niezbędna jest również znajomość drugiego języka, przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Tutaj z pewnością warto powrócić do nauki języka rosyjskiego, przydatna może być również znajomość języka niemieckiego (posługuje się nim wielu Europejczyków) oraz hiszpańskiego, który obowiązuje w wielu krajach na świecie.