Aktualizacja: 19.03.2025 13:42 Publikacja: 12.11.2024 15:49
Foto: Adobe Stock
Według danych opublikowanych w raporcie, w Wielkiej Brytanii co roku ponad 100 tysięcy dzieci w wieku pięciu lat nie potrafi czytać, ani pisać na standardowym poziomie. Analizy wykazują, że aż 40% dzieci mających problemy z czytaniem i pisaniem zamieszkuje tereny dotknięte ubóstwem. Autorzy publikacji potwierdzają, że „chociaż praktycznie wszyscy rodzice i opiekunowie chcą jak najlepiej dla swoich dzieci i starają się to zapewnić, rodziny o niższych dochodach napotykają większe bariery w wspieraniu rozwoju swoich dzieci” umiejętności. I nie chodzi tylko o kłopoty finansowe, ale też brak wiary rodziców w swoje umiejętności czytania i pisania, ograniczone zasoby finansowe ograniczające dostępność książek oraz zachowania antyspołeczne osób z otoczenia. Do rosnącego kryzysu przyczyniła się także pandemia, podczas której zamknięto wiele placówek dla dzieci w wieku przedszkolnym, a rodzice musieli zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z pogodzeniem pracy z wychowaniem oraz wspieraniem nauki swoich dzieci w domu oraz problemami finansowymi.
Zapowiedź drastycznej podwyżki podatku VAT na książki spotkała się z ostrymi reakcjami rynku wydawniczego na Słowacji. Pod wpływem presji ministerstwo finansów postanowiło jednak nie podwyższać podatku VAT, a nawet zdecydowało o obniżce.
Rząd Szwecji ogłosił stan kryzysu czytelniczego, z którym chce walczyć poprzez powrót do tradycyjnych podręczników w szkołach i rozwoju bibliotek w miejsce powszechnie stosowanych od lat narzędzi cyfrowych.
Powstała pierwsza podziemna szkoła dla dzieci mieszkających na terenach bombardowanych przez Rosjan. Uczyć się w niej będzie 900 ukraińskich dzieci.
Studia medyczne za granicą to wydatek rzędu co najmniej 3 tys. euro rocznie na samo czesne. Utrzymanie się za granicą to kolejne koszty.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Do nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych trafiły materiały edukacyjne przygotowane w ramach projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie”.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przyznaną nagrodę za prywatny mecenat nad dziedzictwem artystycznym laureaci odebrali podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie
Rząd Malezji zaakceptował warunki porozumienia z firmą poszukiwawczą Ocean Infinity, co umożliwi wznowienie poszukiwań wraku zaginionego 11 lat temu samolotu Malaysia Airlines, który realizował lot MH370.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie zapowiadają rozmowy z Rosjanami na temat szczegółów dotyczących zawieszenia broni na Ukrainie w Dżuddzie, w Arabii Saudyjskiej.
- Brak zdolności negocjacyjnych reżimu kijowskiego jest oczywisty i nie może to nie budzić niepokoju. Wydarzenia tej nocy, tego ranka – mam na myśli uderzenia w rosyjskie obiekty infrastruktury energetycznej – są tego najlepszym dowodem – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla.
Choć w wielu miastach rosną opłaty za wywóz odpadów, to mieszkańcy stolicy dłużej będą płacić niższe stawki. Rada Warszawy przedłużyła okres obniżki o pół roku. Projekt uchwały w tej sprawie złożył Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, a stołeczni radni poparli go jednogłośnie.
Lira turecka traciła nawet 14,5 procent wobec dolara w reakcji na aresztowanie Ekrema Imamoglu, burmistrza Istambułu. Imamoglu miał zostać kandydatem na prezydenta.
- Bezwarunkowe, pełne zawieszenie broni to jeden z pierwszych kroków na drodze do pokoju - mówił w Helsinkach, w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas