Jest to inicjatywa, której celem jest popularyzacja wiedzy na temat przeszłości oraz teraźniejszości naszych rodaków za wschodnimi granicami kraju.

- W tegorocznej edycji projektu skupiamy naszą uwagę na innych aspektach obecności Polaków na Wschodzie niż w poprzednich latach. Nie unikamy także tematów współczesnych, jak wojna na Ukrainie. Nasz cel pozostaje jednak niezmienny – inspirować zarówno uczniów, jak i nauczycieli do zainteresowania fascynującymi losami naszych rodaków zza wschodniej granicy. Zwłaszcza, że oni wciąż tam są i wciąż robią rzeczy warte opowieści – uważa Jakub Kajmowicz, koordynator projektu.

Pakiety edukacyjne dla uczniów i nauczycieli o historii Polaków na Wschodzie

Nauczyciele otrzymali pakiety edukacyjne składające się z pięciu scenariuszy lekcyjnych oraz pomocy dydaktycznych. - Pozwoli on uczniom zrozumieć, w jaki sposób wydarzenia historyczne czy polityczne decyzje zmieniają indywidualne losy. W tym celu historię staraliśmy się ukazać przez pryzmat ludzkich doświadczeń, a czasem i z perspektywy jednostki. Scenariusze zostały pomyślane w taki sposób, aby nauczyciel mógł zrealizować tylko jeden z nich lub wszystkie. A także tak, aby mógł się nimi posłużyć nie tylko historyk, ale również polonista, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie czy wiedzy o kulturze – dodaje dr hab. Kinga Gajda z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

W projekcie „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie” wzięło udział 14 tysięcy uczniów

W ramach projektu uczniowie i nauczyciele spotykają się w swoich szkołach z bohaterami projektu, aby lepiej przygotować się do realizacji lekcji na bazie przekazanych scenariuszy. Za ich opracowanie odpowiadali doświadczeni edukatorzy, posiadający oprócz przygotowania metodologicznego, wiedzę na temat historii oraz teraźniejszości „Polaków na Wschodzie”.

Przedsięwzięcie jest realizowane z przerwami od roku 2016, dotychczas wzięło w nim udział ponad 14 tysięcy uczniów i kilkadziesiąt szkół z całej Polski.