Listę przygotowano na podstawie liczby zgłoszeń kandydatów na dany kierunek. Jak podkreślają władze uczelni, w tym roku sytuacja może wyglądać podobnie, gdyż te kierunki od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.
– Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce (a nie ogólną liczbę zgłoszeń kandydatów – red.), najbardziej obleganymi kierunkami były: koreanistyka (25 osób na miejsce), informatyka społeczna (24,8), orientalistyka-koreanistyka (24), zielone technologie (22), filologia koreańska (17,7). Dużą popularnością cieszyły się także: informatyka i systemy inteligentne, inżynieria internetu rzeczy, zarządzanie i prawo w biznesie, komunikacja wizerunkowa, sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence, mechanika i projektowanie maszyn – informuje resort edukacji.
Filologie, psychologia i prawo na uniwersytetach
W zeszłym roku największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce) cieszyły się: lingwistyka stosowana, profil angielski z hiszpańskim, lingwistyka stosowana, profil angielski z niemieckim, kryminologia, biologia ze specjalnością: biologia medyczna, administracja i zarządzanie publiczne, psychologia. Z kolei według liczby rejestracji najchętniej wybierano: psychologię, prawo, kryminologię, anglistykę, finanse i rachunkowość, informatykę, zarządzanie. – One od lat cieszą się powodzeniem. Jest to bowiem oferta o określonej renomie, wzbudzająca zaufanie kandydatów. Pomimo pogłębiającego się niżu demograficznego, trudnej sytuacji postpandemicznej, zwiększenia ruchów migracyjnych młodzieży, widocznego spadku zainteresowania kształceniem na studiach II stopnia wyniki ubiegłorocznej rekrutacji kandydatów na studia na UMCS były satysfakcjonujące – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy, dyrektor centrum prasowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Uczelnia, reagując na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, co roku proponuje nowe kierunki studiów. Wśród nich są m.in.: geoarcheologia, inżynieria światłowodowa, bezpieczeństwo radiacyjne, geowizualizacja historyczna i archeologiczna, rozwój zasobów ludzkich, migracje i mobilność czy kreatywność i projektowanie społeczne.
Z kolei na Uniwersytecie Zielonogórskim popularne były architektura, filologia angielska, prawo, psychologia, kierunek lekarski i pielęgniarstwo, fizjoterapia oraz resocjalizacja z kryminologią.