- Mamy poważny powód do zmartwienia. Wolność akademicka, artystyczna, kulturalna ale przede wszystkim wolność i pluralizm mediów są w Polsce narażone na ataki ze strony rządu. Czasem bardziej subtelne, czasem bardziej otwarte. Dzieje się to wbrew najbardziej podstawowym europejskim wartościom i Unia Europejska nie może tego zaakceptować – powiedziała podczas konferencji prasowej Sabine Verheyen, przewodniczącą Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego (CULT). Stanęła ona na czele delegacji Parlamentu Europejskiego, która w ostatnich dniach spotkała się z przedstawicielami polskiego rządu i mediów, a także przemysłu kulturalnego i środowisk akademickich.
Europarlamentarzyści odwiedzili Warszawę i Lublin. O sprawach związanych z polityką edukacyjną rozmawiali z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Ale też debatowali również na temat wolności akademickiej z przedstawicielami Polskiej Akademii Nauk i Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz z edukacyjnymi organizacjami pozarządowymi.- Polski rząd, zamiast podminowywać wolność i demokrację w Polsce, powinien brać przykład z otwartości i życzliwości polskich obywateli, tak jak z ich odwiecznego zamiłowania do wolności – podkreślała Sabine Verheyen.
Czytaj więcej
Społeczność naukowa widzi, że mamy do czynienia z generalnym zagrożeniem wolności nauki – mówi prof. Andrzej Rychard, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii.