Rektor UW zabrał głos ws. wykładu dr Machińskiej. "Aula jest do dyspozycji organizatorów"

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wydał oświadczenie w sprawie wykładu dr Hanny Machińskiej. Prof. Alojzy Nowak oświadczył, że aula Starego BUW jest do dyspozycji organizatorów wykładu.

Publikacja: 16.01.2023 12:28

Rektor UW zabrał głos ws. wykładu dr Machińskiej. "Aula jest do dyspozycji organizatorów"

Foto: Witia, CC BY-SA 3.0 PL, Wikimedia Commons

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Nowak odwołał wykład byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Hanny Machińskiej. Władze uczelni twierdzą, że powodem odwołania była niesprecyzowana bliżej „kwestia techniczna”.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Rektor UW i kwestia nie całkiem techniczna

W poniedziałek rektor UW wydał oświadczenie, które zostało opublikowane na stronie uczelni. 

"W związku z licznymi wypowiedziami, pytaniami oraz sprzecznymi informacjami dotyczącymi wykładu dr Hanny Machińskiej w dniu 17.01.2023 r. niniejszym informuję, że aula Starego BUW jest do dyspozycji organizatorów wykładu" - czytamy.

"Jednocześnie przypominam, że zgodnie z tradycją i zwyczajami uniwersyteckimi organizacja wykładów, w których zapraszającym jest rektor UW wymaga stosowania odpowiednich procedur, w tym przede wszystkim poinformowania rektora o zaplanowanym wydarzeniu" - przekazał.

"Powyższe wymagane jest zarówno ze względu na dobre obyczaje nie tylko uniwersyteckie, ale również z uwagi na elementarny porządek organizacyjny na uczelni" - dodał rektor.

O zmianie decyzji rektora UW nie wiedział organizator wykładu doktor Machińskiej. 

- Nic o odwołaniu tego zakazu nie wiem. Natomiast już się umówiłem z dziekanem wydziału historycznego, że następny wykład, lutowy, który wygłosi profesor Adam Rotfeld, odbędzie się na wydziale historii. Natomiast zadzwonił do mnie prezes pen clubu i zaoferował, że ten wykład doktor Machińskiej, może się odbyć w Domu Literatury, ale w późniejszym terminie - powiedział profesor Piotr Węgleński, były rektor UW oraz członek Polskiej Akademii Nauk w rozmowie z TVN Warszawa.

Prof. Węgleński dodał, że na wtorek zaplanowany jest wiec poparcia dla dr Machińskiej.

Dr Machińska dowiedziała się o odwołaniu wystąpienia od znajomych, bo uczelnia zapomniała ją poinformować. Była zastępczyni RPO znana jest z swego zaangażowania w obronę praw człowieka, m.in. w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej i push-backami uchodźców dokonywanymi przez polską Straż Graniczną. W grudniu ze stanowiska swojego zastępcy odwołał ją RPO, prof. Marcin Wiącek.

Uczelnie wyższe
Jak zatrzymać młodych lekarzy w Polsce?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Uczelnie wyższe
Warto uczyć się chemii. Bez niej nie byłoby smartfonów
Uczelnie wyższe
Rektorzy o swoich uczelniach
Uczelnie wyższe
Ważą się losy nowych kierunków medycznych. Czy studenci trafią na bruk
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Uczelnie wyższe
Ruszają kontrole kierunków lekarskich. MNiSW nie wyklucza zamknięcia części z nich