Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Nowak odwołał wykład byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, Hanny Machińskiej. Władze uczelni twierdzą, że powodem odwołania była niesprecyzowana bliżej „kwestia techniczna”.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Rektor UW i kwestia nie całkiem techniczna

W poniedziałek rektor UW wydał oświadczenie, które zostało opublikowane na stronie uczelni. 

"W związku z licznymi wypowiedziami, pytaniami oraz sprzecznymi informacjami dotyczącymi wykładu dr Hanny Machińskiej w dniu 17.01.2023 r. niniejszym informuję, że aula Starego BUW jest do dyspozycji organizatorów wykładu" - czytamy.

"Jednocześnie przypominam, że zgodnie z tradycją i zwyczajami uniwersyteckimi organizacja wykładów, w których zapraszającym jest rektor UW wymaga stosowania odpowiednich procedur, w tym przede wszystkim poinformowania rektora o zaplanowanym wydarzeniu" - przekazał.

"Powyższe wymagane jest zarówno ze względu na dobre obyczaje nie tylko uniwersyteckie, ale również z uwagi na elementarny porządek organizacyjny na uczelni" - dodał rektor.

O zmianie decyzji rektora UW nie wiedział organizator wykładu doktor Machińskiej. 

- Nic o odwołaniu tego zakazu nie wiem. Natomiast już się umówiłem z dziekanem wydziału historycznego, że następny wykład, lutowy, który wygłosi profesor Adam Rotfeld, odbędzie się na wydziale historii. Natomiast zadzwonił do mnie prezes pen clubu i zaoferował, że ten wykład doktor Machińskiej, może się odbyć w Domu Literatury, ale w późniejszym terminie - powiedział profesor Piotr Węgleński, były rektor UW oraz członek Polskiej Akademii Nauk w rozmowie z TVN Warszawa.

Prof. Węgleński dodał, że na wtorek zaplanowany jest wiec poparcia dla dr Machińskiej.

Dr Machińska dowiedziała się o odwołaniu wystąpienia od znajomych, bo uczelnia zapomniała ją poinformować. Była zastępczyni RPO znana jest z swego zaangażowania w obronę praw człowieka, m.in. w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej i push-backami uchodźców dokonywanymi przez polską Straż Graniczną. W grudniu ze stanowiska swojego zastępcy odwołał ją RPO, prof. Marcin Wiącek.