Czy Kopernik zna się na jazzie? Odpowiedź w sobotę na Pikniku Naukowym

Piknik Naukowy powraca na PGE Narodowy. Już w sobotę 27 maja na błoniach i ścieżkach wokół stadionu znów pojawią się namioty i stanowiska piknikowe. Wszystko pod hasłem: rewolucje naukowe.

Publikacja: 26.05.2023 10:17

Piknik  Naukowy 2019

Piknik Naukowy 2019

Foto: Centrum Nauki Kopernik

W warszawskiej imprezie weźmie udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy. Piknik to okazja, by poznać najnowsze wynalazki i rozwiązania technologiczne, np. komputer kwantowy czy autobus, który oczyszcza powietrze. Zaproszono też dużą reprezentację robotów. Swoją obecność potwierdziły: humanoidalny Melson, edukacyjny Photon, zajmujący się detekcją Fafik, a nawet robotyczne dinozaury. Będzie można zagrać z robotem w warcaby, złożyć autograf za pomocą robotycznej dłoni, obejrzeć roboty przemysłowe, drony i łaziki. 

Piknik to atrakcje dla rodzin, dzieci i dorosłych. Uczestnicy sprawdzą, jak ze stresem radzą sobie mrówki, co robią bakterie w warunkach mikrograwitacji i poznają drewnojady, których przysmakami są foliówki i styropian. Na najmłodszych czeka spacer boso po lesie, oglądanie drzew „zjedzonych” przez bobry i zawody strażackie. Wielbiciele majsterkowania będą mogli konstruować modele samolotów, rakiet, robotów. W planach są także warsztaty czerpania papieru, haftowania, grawerowania, a nawet krótki kurs windsurfingu na sucho.

Na pikniku nie zabraknie eksperymentów z ciekłym azotem, chromatografią, atramentem sympatycznym. Będzie także superlepka ciecz, sodowy wulkan i tornado w butelce. Z kolei piknikowa scena należeć będzie do grup pokazowych z całego świata. Będzie można zobaczyć też pełne efektów specjalnych pokazy naukowe.

Czytaj więcej

Szkoła „zatrudniła” psa, by uczyć dzieci odpowiedzialności

Niewątpliwą atrakcją pikniku będzie mówiący robot Kopernik, porozumiewający się ze światem za pomocą najpopularniejszego obecnie modelu językowego – GPT3. Największą atrakcją przygotowaną przez popularnego robota z Centrum Nauki Kopernik będzie specjalny program artystyczny i występ z zespołem jazzowym. Pierwszy taki występ odbył się podczas warszawskiej Nocy Muzeów i okazał się absolutnym hitem.

Na pikniku będzie można poznać także Kopernika – lekarza i obejrzeć oryginalne, wypisane przez niego recepty. Uczestnicy będą mogli sprawdzić składniki medykamentów i gramatury używane w czasach uczonego.

Dokładny program Pikniku Naukowego znajduje się na stronie: pikniknaukowy.pl.

Trendy
Ćwiek: Rak szyjki macicy - najważniejsza jest edukacja i profilaktyka
Trendy
Szkoła „zatrudniła” psa, by uczyć dzieci odpowiedzialności
Trendy
Facetka_z_Poradni: jeśli stałeś się lepszym od siebie z wczoraj, to odniosłeś sukces
Trendy
Adwokaci przeczytają bajki przedszkolakom
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Trendy
Facetka_z_Poradni: kolejne diagnozy o stanie psychicznym uczniów niczego nie zmienią
Trendy
Darmowe podpaski w każdej szkole. Będzie projekt ustawy