Warsztaty dla dziewcząt, które chcą zostać profesjonalnymi muzykami to pomysł, który przyszedł z Danii. W 2012 roku opublikowano tzw. "raport 80/20", który wykazał brak równowagi płci w tamtejszym przemyśle muzycznym, reprezentowanym przez kobiety jedynie w 20 proc.
- Liczby te dotyczą jednak całej Europy, w tym Polski. Okazuje się, że także branża muzyczna jest skierowana głównie na mężczyzn. To wynika m.in. z prawodawstwa, które jest korzystniejsze dla mężczyzn, kobiety także szybciej wypadają z rynku - podkreśla Joanna Tamborska, b. attaché ds. kultury w Ambasadzie RP w Kopenhadze i wicedyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce, inicjatorka warsztatów w Polsce.
Również w świecie muzyki mężczyźni dostają lepsze propozycje, mogą liczyć na lepsze zarobki, to z kobietami częściej podpisuje się „umowy o dzieło”. Dlaczego tak jest?
Duńczycy zbadali, że mężczyźni lepiej sobie radzą w kontaktach sieciowych. Są bardziej ofensywni od kobiet. Ale nie tylko. - To również sieci koneksji, które niejednokrotnie mają zabarwienie seksistowskie i eliminujące kobiety, jako mniej profesjonalne. To nieprawda - podkreśla Joanna Tamborska. Co niepokojące, w Polsce znacznie więcej dziewczynek zaczyna edukację muzyczną niż ją kończy.
Projekty specjalne wyrównują szanse dziewczynek na rynku muzycznym
Właśnie by to zmienić i wyrównać szanse kobiet-muzyków powstał projekt JazzCamp for Girls, zainicjowany przez organizację JazzDanmark i z powodzeniem realizowany jest w Danii od 2014 roku. Katowice jest jedynym miastem w Polsce, w którym odbywają się takie warsztaty - są częścią międzynarodowego projektu JazzCamp for Girls across the Nordics, Poland and Turkey, w którego ramach warsztaty odbędą się także w Danii, Szwecji, Finlandii i Turcji.
Warsztaty rozpoczną się w przyszły poniedziałek, 23 stycznia i potrwają do piątku w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Zgłosiły się 24 uczestniczki w wieku 10-15 lat z całego województwa śląskiego - Katowic, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, które uczą się w szkołach muzycznych na różnych poziomie. To dziewczynki grające na fortepianie, flecie, skrzypcach, a nawet akordeonie. Udział w warsztatach pomoże dziewczynkom zdobyć umiejętności w muzycznej improwizacji, nabrać pewności siebie i zrozumieć, jak funkcjonuje profesjonalna scena muzyczna.
W pracy nad przełamywaniem nie tylko muzycznych barier pomogą im tutorzy - doświadczeni muzycy i pedagodzy z Polski i Danii: Ania Rybacka, Artur Tuźnik, Ola Rzepka oraz Patryk Zakrocki. - Będą uczyć się otwartości, improwizacji w muzyce, gry na innych instrumentach, a także poznają zasady pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem na scenie. Na warsztatach dowiedzą się jak stworzyć swój zespół i jego tożsamość, jak wymyślić dla niego nazwę a nawet plakat na koncert, jak skompletować zespół - wylicza Joanna Tamborska.
Dlaczego akurat jazz?
- W jazzie jest dla dziewczynek w tym wieku bardzo dużo dobrego. Nie ma właściwie błędów w jazzie […], każdy dźwięk można wykorzystać w kreatywny sposób do tego, żeby stworzyć coś wartościowego i ciekawego. Ta współpraca i wspólna improwizacja w zespole wzmacnia kompetencje społeczne, kreatywność, ale też poczucie własnej wartości, odwagę; poczucie, że mogę coś zaproponować od siebie, i osoby z którymi razem gram doceniają to - mówi Ania Rybacka, wokalistka i tutorka JazzCamp for Girls w Katowicach.
Pierwsza, pilotażowa edycja warsztatów w Polsce odbyła się w czerwcu 2022r. Projekt zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Słoneczniki 2022” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci na Śląsku (w kategorii Muzyka). - Uczestniczki mówiły, że największą wartością dla nich była właśnie możliwość improwizacji w muzyce oraz nawiązanie przyjaźni wśród dziewczyn, które mają taką samą pasję - podkreśla Tamborska.
Organizatorami polskiej edycji JazzCampu są Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek i Fundacja Konsek Kultury we współpracy z organizacjami Kultur(a), JazzDanmark oraz Ambasadą Danii w Polsce. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji PZU, Nordisk Kulturfond, Ministerstwa Kultury Danii i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Danii.
JazzCamp for Girls zakończy się koncertem finałowym dla szerokiej publiczności a udział w nim jest bezpłatny. Odbędzie się on w piątek 27 stycznia o godz. 17.30 w Pałacu Młodzieży w sali teatralno-kinowej.
Czytaj więcej
Szkoła potrzebuje dzisiaj więcej spokoju i zaufania. W świecie, w którym dzieci narażone są na niską tolerancję frustracji, ciągłe stawianie stopni nie pomaga.