Aktualizacja: 07.11.2024 02:12 Publikacja: 10.01.2023 13:10
Katowicki projekt ma pomóc utalentowanym dziewczynkom odnaleźć się na muzycznym rynku
Foto: materiały prasowe
Warsztaty dla dziewcząt, które chcą zostać profesjonalnymi muzykami to pomysł, który przyszedł z Danii. W 2012 roku opublikowano tzw. "raport 80/20", który wykazał brak równowagi płci w tamtejszym przemyśle muzycznym, reprezentowanym przez kobiety jedynie w 20 proc.
- Liczby te dotyczą jednak całej Europy, w tym Polski. Okazuje się, że także branża muzyczna jest skierowana głównie na mężczyzn. To wynika m.in. z prawodawstwa, które jest korzystniejsze dla mężczyzn, kobiety także szybciej wypadają z rynku - podkreśla Joanna Tamborska, b. attaché ds. kultury w Ambasadzie RP w Kopenhadze i wicedyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce, inicjatorka warsztatów w Polsce.
W jaki sposób technologia wpłynie na społeczeństwa przyszłości i jak dostosować edukację do nowoczesnych realiów – zastanowią się uczestnicy konferencji Econverse.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Chociaż w ubiegłym roku 48 proc. czytających Polaków wskazało zakup jako źródło czytanych książek, to dane GUS są bezwzględne. Sprzedaż detaliczna książek i prasy w 2023 roku była niższa niż w 2022 roku. Odnotowano spadek rok do roku o 14,7 proc.
Ten dzień to także hiszpańskie narodowe święto jej patrona – Św. Jerzego. Tradycją stało się, że mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, a kobiety dają mężczyznom w prezencie… książki. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Warto zauważyć, że widoczny trend to nadal słaby wynik. W porównaniu do innych europejskich państw, jak na przykład Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech czy Skandynawii, odsetek czytających co najmniej jedną książkę w roku wynosi 70-80%.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
W głosowaniu, w którym wzięło udział 140 tys. internautów, wyłoniono Młodzieżowe Słowo Roku. W tym roku największą popularnością cieszyło się słowo „rel” wyrażające zgodę z przedmówcą. Słowo to zdobyło 19 tys. głosów.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy rosyjskie drony-kamikadze atakowały Kijów.
W środę wieczorem po ogłoszeniu przez kanclerza Olafa Scholza dymisji ministra finansów Christiana Lindnera rozpadła się rządząca Niemcami trójpartyjna koalicja.
Amerykanie zakończyli głosowanie w wyborach, w których wybierają 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. O urząd walczyli obecna wiceprezydent USA, kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris oraz były prezydent, kandydat Partii Republikańskiej Donald Trump. Trump ogłosił już swoje zwycięstwo w wyborach. Według AP zdobył 292 głosy elektorskie.
Viktor Orbán nie posiada się z radości po wygranej Donalda Trumpa. W Budapeszcie będzie w czwartek gościł europejskich przywódców.
Historia zabytkowej willi, która stała się domem dla Donalda Trumpa, jest nie mniej barwna niż życiorys człowieka, który właśnie wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.
Biedni i bogaci, biali i kolorowi, mieszkańcy miast i wsi: inaczej niż przed czterema laty Donald Trump znalazł wyborców w całych Stanach. To tłumaczy jego niezwykły sukces.
Donald Trump nie może sam siebie ułaskawić, choć żyjemy w czasach, w których nic nas nie powinno zdziwić w kontekście interpretacji prawa przez polityków. Nie spodziewałbym się żadnych formalnych postępowań wobec Donalda Trumpa, co nie znaczy, że nie mogą zostać formalnie wszczęte po wygaśnięciu immunitetu. - mówi prof. dr hab. Paweł Laidler, prawnik i amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ciśnie mi się złośliwe pytanie: czy to Trump jest geniuszem, skoro pokonał tak wyśmienitą – jak twierdzili niektórzy – kandydatkę, czy może Kamala Harris nie była (mówiąc najoględniej) taka wyśmienita, jak twierdzili inni?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas