Przełamać szklany sufit w muzyce - JazzCamp for Girls w Katowicach

Jak stworzyć zespół by osiągnął sukces? Jak się wypromować i wymyślić nazwę dla zespołu? -rusza druga edycja pierwszych w Polsce warsztatów jazzowych dla dziewczynek

Publikacja: 10.01.2023 13:10

Katowicki projekt ma pomóc utalentowanym dziewczynkom odnaleźć się na muzycznym rynku

Katowicki projekt ma pomóc utalentowanym dziewczynkom odnaleźć się na muzycznym rynku

Foto: materiały prasowe

Warsztaty dla dziewcząt, które chcą zostać profesjonalnymi muzykami to pomysł, który przyszedł z Danii. W 2012 roku opublikowano tzw. "raport 80/20", który wykazał brak równowagi płci w tamtejszym przemyśle muzycznym, reprezentowanym przez kobiety jedynie w 20 proc.

- Liczby te dotyczą jednak całej Europy, w tym Polski. Okazuje się, że także branża muzyczna jest skierowana głównie na mężczyzn. To wynika m.in. z prawodawstwa, które jest korzystniejsze dla mężczyzn, kobiety także szybciej wypadają z rynku - podkreśla Joanna Tamborska, b. attaché ds. kultury w Ambasadzie RP w Kopenhadze i wicedyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce,  inicjatorka warsztatów w Polsce.

Również w świecie muzyki mężczyźni dostają lepsze propozycje, mogą liczyć na lepsze zarobki, to z kobietami częściej podpisuje się „umowy o dzieło”. Dlaczego tak jest?

Duńczycy zbadali, że mężczyźni lepiej sobie radzą w kontaktach sieciowych. Są bardziej ofensywni od kobiet. Ale nie tylko. - To również sieci koneksji, które niejednokrotnie mają zabarwienie seksistowskie i eliminujące kobiety, jako mniej profesjonalne. To nieprawda - podkreśla Joanna Tamborska. Co niepokojące, w Polsce znacznie więcej dziewczynek zaczyna edukację muzyczną niż ją kończy.

Projekty specjalne wyrównują szanse dziewczynek na rynku muzycznym

Właśnie by to zmienić  i wyrównać szanse kobiet-muzyków powstał projekt JazzCamp for Girls, zainicjowany przez organizację JazzDanmark i z powodzeniem realizowany jest w Danii od 2014 roku. Katowice jest jedynym miastem w Polsce, w którym odbywają się takie warsztaty - są częścią międzynarodowego projektu JazzCamp for Girls across the Nordics, Poland and Turkey, w którego ramach warsztaty odbędą się także w Danii, Szwecji, Finlandii i Turcji.

Warsztaty rozpoczną się w przyszły poniedziałek, 23 stycznia i potrwają do piątku w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Zgłosiły się 24 uczestniczki w wieku 10-15 lat z całego województwa śląskiego - Katowic, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, które uczą się w szkołach muzycznych na różnych poziomie. To dziewczynki grające na fortepianie, flecie, skrzypcach, a nawet akordeonie. Udział w warsztatach pomoże dziewczynkom zdobyć umiejętności w muzycznej improwizacji, nabrać pewności siebie i zrozumieć, jak funkcjonuje profesjonalna scena muzyczna.

W pracy nad przełamywaniem nie tylko muzycznych barier pomogą im tutorzy - doświadczeni muzycy i pedagodzy z Polski i Danii: Ania Rybacka, Artur Tuźnik, Ola Rzepka oraz Patryk Zakrocki. - Będą uczyć się otwartości, improwizacji w muzyce, gry na innych instrumentach, a także poznają zasady pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem na scenie. Na warsztatach dowiedzą się jak stworzyć swój zespół i jego tożsamość, jak wymyślić dla niego nazwę a nawet plakat na koncert, jak skompletować zespół - wylicza Joanna Tamborska.

Dlaczego akurat jazz?

- W jazzie jest dla dziewczynek w tym wieku bardzo dużo dobrego. Nie ma właściwie błędów w jazzie […], każdy dźwięk można wykorzystać w kreatywny sposób do tego, żeby stworzyć coś wartościowego i ciekawego. Ta współpraca i wspólna improwizacja w zespole wzmacnia kompetencje społeczne, kreatywność, ale też poczucie własnej wartości, odwagę; poczucie, że mogę coś zaproponować od siebie, i osoby z którymi razem gram doceniają to - mówi Ania Rybacka, wokalistka i tutorka JazzCamp for Girls w Katowicach.

Pierwsza, pilotażowa edycja warsztatów w Polsce odbyła się w czerwcu 2022r. Projekt zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Słoneczniki 2022” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci na Śląsku (w kategorii Muzyka). - Uczestniczki mówiły, że największą wartością dla nich była właśnie możliwość improwizacji w muzyce oraz nawiązanie przyjaźni wśród dziewczyn, które mają taką samą pasję - podkreśla Tamborska.

Organizatorami polskiej edycji JazzCampu są Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek i Fundacja Konsek Kultury we współpracy z organizacjami Kultur(a), JazzDanmark oraz Ambasadą Danii w Polsce. Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji PZU, Nordisk Kulturfond, Ministerstwa Kultury Danii i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Danii. 

JazzCamp for Girls zakończy się koncertem finałowym dla szerokiej publiczności a udział w nim jest bezpłatny. Odbędzie się on w piątek 27 stycznia o godz. 17.30 w Pałacu Młodzieży w  sali teatralno-kinowej. 

Czytaj więcej

Facetka_z_Poradni: kiedy i komu szkodzą oceny w szkole?
Trendy
Jak Polacy czytają książki? Ranking: czytelnictwo nad Wisłą ma się coraz lepiej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Trendy
Wybrano Młodzieżowe słowo roku 2023. Co znaczy „rel”?
Trendy
Szwecja wraca do papierowych podręczników. Małe dzieci będą uczyć się z książek
Trendy
Młodzieżowe Słowo Roku: znamy finałową dwudziestkę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Trendy
Wrocław: na religię chodzi ok. 15 proc. uczniów szkół średnich