Warto uczyć się od praktyków biznesu

Studia MBA przeznaczone są dla osób, które mają już doświadczenie zawodowe i chcą podnosić swoje kompetencje menedżerskie oraz rozszerzyć kontakty zawodowe.

Publikacja: 31.01.2022 00:00

Warto uczyć się od praktyków biznesu

Foto: Adobestock

Kilka lat temu studia MBA (Master of Business Administration) mogli skończyć nieliczni. Dzisiaj są coraz bardziej powszechne. Można je ukończyć na wielu uczelniach. Trzeba tylko wybrać odpowiedni program – najlepiej na uczelni z doświadczeniem, dającej międzynarodowe certyfikaty. Warto też wziąć pod uwagę opinie absolwentów.

Bonusem jest możliwość nawiązania kontaktów i wymiany pomysłów z innymi przedsiębiorcami, mentorami, potencjalnymi inwestorami. Pełną ofertę studiów można znaleźć w Ogólnopolskiej Bazie Programów MBA.

Szkoła dla startupowców

Większość programów powtarza się na różnych uczelniach. Do wyjątków należy MBA for Startups – dwuletnie studia w warszawskiej SGH dla młodych przedsiębiorców, którzy postanowili wkroczyć w świat biznesu. W programie jest 600 godzin zajęć w 25 blokach tematycznych w języku polskim i angielskim.

Zajęcia są prowadzone przez wykładowców akademickich SGH i uczelni partnerskiej programu (akademicy z Carlson School of Management University of Minnesota). Zaangażowano również praktyków biznesowych m.in. z Google'a, kancelarii prawnej DZP, funduszu Inovo vc. Singularity University. Poza tym zajęcia prowadzą przedsiębiorcy, menedżerowie i praktycy biznesu.

Studenci mają dostęp do wybranych konferencji, warsztatów oraz sesji mentoringowych. Muszą tylko spełniać trzy warunki: mieć ukończone studia wyższe, sprawnie posługiwać się językiem polskim i angielskim oraz wykazać się minimum trzyletnim doświadczeniem zawodowym.

SGH posiada akredytację AMBA (Association of MBAs), międzynarodowego stowarzyszenia zajmującego się badaniami z zakresu nauk o zarządzaniu. Tylko niewielki odsetek uczelni prowadzących MBA ma taką akredytację.

Certyfikat w cenie

Akredytacja studiów MBA jest certyfikatem jakości kształcenia. Powinno się brać ją pod uwagę podczas wyboru studiów. Certyfikat przyznaje nie tylko AMBA. W każdym przypadku oznacza on, że program studiów został zweryfikowany przez zewnętrzną organizację, która potwierdza standardy nauczania. Bardzo cenione są akredytacje EQUIS (European Quality Improvement System Europejskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Kształcenia) oraz AACSB (The Association to Advance Collegiate Schools of Business przyznawany przez ogólnoświatowe stowarzyszenie uczelni ekonomicznych).

Każda uczelnia, zanim dostanie taki certyfikat, podlega kontroli. Chodzi głównie o poziom realizowanego programu. Po otrzymaniu certyfikatu szkoła wyższa też nie może spocząć na laurach, bo certyfikat można utracić.

Przy wyborze uczelni i programu warto sprawdzić, w jakim trybie jest on realizowany. Uczelnie oferują zarówno model stacjonarny, jak i niestacjonarny. Częściej decydują się na ten drugi. Nie chodzi nawet o ograniczenia związane z pandemią. Po prostu słuchacze MBA nie tylko się uczą. Często pracują na bardzo odpowiedzialnych stanowiskach i mają wiele codziennych obowiązków zawodowych.

Coraz więcej uczelni ma w swojej ofercie kursy częściowo zdalne. Pomaga też technologia. Dzięki platformom e-learningowym studenci mogą część materiału przerabiać w dowolnie wybranym czasie i miejscu. Platformy pozwalają też na udostępnianie materiałów szkoleniowych. Student może z nich korzystać w każdej wolnej chwili.

O najważniejsze certyfikaty ubiegają się najlepsze uczelnie na całym świecie. Wszystkie trzy wymienione wcześniej ma Akademia Leona Koźmińskiego. Oferta tej uczelni jest bardzo szeroka. Studia w zależności od programu trwają od roku do dwóch lat.

W październiku 2021 r. certyfikat EQUIS otrzymała też warszawska Szkoła Główna Handlowa. Ma go również Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, który został uznany za najlepszą szkołę biznesu w Polsce w rankingu Eduniversal Ranking Business School (ogłoszony pod koniec listopada 2021 r.). Ranking przedstawia tysiąc najlepszych szkół biznesu ze 154 krajów podzielonych na dziewięć regionów. Kolejne miejsca wśród polskich uczelni zajęły: Akademia Leona Koźmińskiego, Szkoła Główna Handlowa i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

W prestiżowym gronie

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego został także wyróżniony jako jedna z Top 3 Business School w regionie Europy Wschodniej, zdobywając trzecie miejsce i najwyższą kategorię 5 Palmes of Excellence dla szkół biznesu o silnym wpływie globalnym (Universal Business School with strong global influence). W klasyfikacji uwzględniany jest międzynarodowy wpływ, reputacja i jakość edukacji. Lista Eduniversal Ranking Business School jest weryfikowana co roku, aby mapa najlepszych instytucji szkolnictwa wyższego na świecie była aktualna. Jest to więc doskonała wskazówka dla zainteresowanych studiami MBA.

Wiedza w cenie

Absolwenci MBA mogą liczyć na dwukrotnie wyższe zarobki niż absolwenci studiów wyższych licencjackich, a także magisterskich na najlepszych uczelniach. Muszą jednak poznać cały ekosystem firmy, którą mają zarządzać. Dlatego studia MBA obejmują wiele bloków tematycznych.

Studenci uczą się czytać i interpretować sprawozdania finansowe, skutecznie realizować plany marketingowe, opracowywać strategie rozwoju. Ale nie tylko. Wiele uwagi poświęca się również etyce w biznesie, rozwijaniu zdolności komunikacyjnych oraz umiejętności funkcjonowania w dynamicznym środowisku biznesowym.

Artykuł powstał w ramach dodatku specjalnego "Na studia. Studia MBA. Studia podyplomowe".

Kilka lat temu studia MBA (Master of Business Administration) mogli skończyć nieliczni. Dzisiaj są coraz bardziej powszechne. Można je ukończyć na wielu uczelniach. Trzeba tylko wybrać odpowiedni program – najlepiej na uczelni z doświadczeniem, dającej międzynarodowe certyfikaty. Warto też wziąć pod uwagę opinie absolwentów.

Bonusem jest możliwość nawiązania kontaktów i wymiany pomysłów z innymi przedsiębiorcami, mentorami, potencjalnymi inwestorami. Pełną ofertę studiów można znaleźć w Ogólnopolskiej Bazie Programów MBA.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Studia podylomowe
Dla ambitnych i nastawionych na zmiany. Studia MBA i podyplomowe
Studia podylomowe
Polskie studia MBA wśród liderów nauki ekonomii