Influencer manager - czy powstanie taki zawód?

Choć w klasyfikacji zawodów nie ma influencer managera, ani dotąd nie złożono wniosku o wpis na listę zawodów, są placówki, które organizują takie kursy. I zapewniają, że dają oficjalne świadectwa, choć MEiN tego nie potwierdza.

Publikacja: 06.03.2023 13:09

Zawód "influencer manager" nie jest ujęty w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Zawód "influencer manager" nie jest ujęty w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Foto: Adobe Stock

W Instytucie Marki Online i Kmunikacji od marca ruszył czteromiesięczne kursy dla przyszłych influencer managerów. Firma zachęca kandydatów, by podnieśli swoje kwalifikacje poświadczone certyfikatem MEiN.

„Zdobądź nowy zawód w zaledwie 4 miesiące. Ucz się od najlepszych ekspertów z Grupy LTTM. Zadbaj o spokojną przyszłość i wysokie zarobki” – tak reklamowany jest kurs.

- Akademia Influencer Managera skierowana jest do wszystkich, którzy uwielbiają obszar związany z social mediami i influencer marketingiem, a być może chcą to także połączyć z pracą zawodową – mówi Radosław Ceplin, założyciel Instytutu Marki Online i Komunikacji.

Dodaje, że czteromiesięczne szkolenie stworzono dla osób, które w krótkim czasie chcą zdobyć konkretne umiejętności zawodowe i kompetencje w tym obszarze.

- To także świetna okazja dla tych, którzy marzą o pracy z gwiazdami, znanymi osobami nowego pokolenia generacji Z, bo dzięki szkoleniu mogą przygotować się do tego, aby zostać ich managerami – wylicza Ceplin. Podkreśla też, że z kursu mogą skorzystać także osoby, które szukają zatrudnienia w topowych agencjach influencer marketingu, czy innych agencjach mających w swoim zakresie obsługę mediów społecznościowych, chcących wznieść swoją wiedzę marketingową na wyższy poziom czy pragnących się przebranżowić.

Media społecznościowe bez tajemnic

Jakie zajęcia oferowane są słuchaczom? –Podczas szkolenia omawiane będą techniki zarządzania pracą i twórczością influencerów, sposoby na komunikację kryzysową, tworzenie content marketingu na platformach social media – wylicza Radosław Ceplin.

Dodaje, że uczestnicy kursu dowiedzą się, jak przygotować od podstaw kampanię z udziałem influencera i jaki kanał mediów społecznościowych do niej wybrać, aby odniosła sukces.

- Poznają dogłębnie świat twórców internetowych, którzy przekażą im najlepsi eksperci z branży. Współpraca z wykorzystaniem nowych formatów komunikacji takich jak media społecznościowe wymaga do twórców znajomości prawa, dlatego też część szkolenia poświęcona jest prawu autorskiemu, etyce influencer marketingu, kodeksowi Etyki Reklamy, czy wręcz rekomendacji UOKiK oraz wymogom KRRiT – zapewnia placówka.

Całość ma być przeprowadzona w formie online, która składa się z 15 spotkań na żywo. Szkolenie wzbogacone jest o materiały wideo, mp3 i treści PDF, które dostępne są na platformie edukacyjnej, do której uczestnicy szkolenia mają dostęp przez rok.

Nie ma takiego zawodu

Firma zapewnia, że można podnieść swoje kwalifikacje poświadczone certyfikatem MEiN. A kod zawodu: 333901.

Tymczasem jak poinformowała nas Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki taki zawód jak influencer manager nie jest ujęty w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego).

- Ponadto zawód taki nie występuje również w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania) – mówi Adrianna Całus-Polak.

Pani rzecznik dodała, że o wpisanie zawodu do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego wnioskuje minister właściwy dla zawodu. - Do dnia dzisiejszego wniosek w tym zakresie nie wpłynął do Ministerstwa Edukacji i Nauki . Jednocześnie zwracam uwagę, że Ministerstwo Edukacji i Nauki nie wydaje „certyfikatów MEiN” – podkreśliła Adrianna Całus-Polak. A o tym w ogłoszeniu informuje organizator szkolenia.

Czytaj więcej

Prezes ELSA Poland: Wiele uczelni rekomenduje bezpłatne praktyki studenckie

Co to za certyfikat?

Radosław Ceplin przyznaje, że kod zawodu, jaki stosuje jego Instytut Marki Online i Komunikacji w ramach określenia umiejętności zdobytych po ukończeniu Akademii Influencer Managera to 333901.

-Oficjalnie jest przeznaczony dla managera artystycznego, jednak porównaliśmy zakresy działań obu obszarów – kompetencje, które zdobywają osoby podczas naszego szkolenia są dokładnie takie, jakie w dzisiejszych czasach musi posiadać również manager gwiazdy. Dzisiaj każdy manager artysty, znanej publicznie osoby, jak również influencera musi umieć poruszać się w social mediach czy negocjować umowy o współpracy – mówi założyciel Instytutu.

Jego zdaniem patrząc na obecne gwiazdy, często są one także twórcami w mediach społecznościowych, więc zakres umiejętności w tym przypadku jest tożsamy. - Uczestnicy szkolenia zdobędą więc wiedzę i praktyczne umiejętności, które pozwolą im na współpracę właśnie z takimi osobami. Co więcej, absolwenci kursu otrzymają certyfikat i zaświadczenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, które potwierdzą zdobyte przez nich umiejętności w ramach studiowanego zawodu – zapewnia Radosław Ceplin.

Czteromiesięczny kurs kosztuje 4,3 tys. zł.

Czytaj więcej

Maleje liczba szkół z obowiązkowym językiem rosyjskim
Materiał Promocyjny
Szkoła ery cyfrowej: uczniowie tego liceum tworzą profesjonalne gry wideo w 36 godzin
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał partnera
Powstaną branżowe centra umiejętności
Rozwój zawodowy
Euroskills 2023: Polscy zawodnicy otrzymali rekordową liczbę medali
Rozwój zawodowy
EuroSkills 2023: w Gdańsku ruszyły największe zawody umiejętności branżowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Rozwój zawodowy
W poszukiwaniu mistrzów przyszłości – EuroSkills Gdańsk 2023