Przygotowania do nowego roku szkolnego idą pełną parą. Szczególnie na nadmiar pracy narzekają wydawcy podręczników, którzy muszą dostosować je do nowej, uszczuplonej, podstawy programowej. Problem jednak w tym, że ta ukazała się dopiero pod koniec czerwca, więc na opracowanie materiałów są zaledwie dwa miesiące.
„Przepisy dotyczące zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wchodzą w życie 1 września 2024 r. Zostały przygotowane tak, aby nie było konieczności wymiany podręczników i wydawania ich zmienionych wersji. Wydawcy przekażą nauczycielom korzystającym z ich podręczników informacje o tym, które fragmenty dotychczas wydanych podręczników wykraczać będą poza zakres uszczuplonej podstawy programowej” – tłumaczy w odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Edukacji Narodowej. W przekonaniu MEN jest to zmiana, która po stronie wydawców nie generuje żadnych kosztów.
Redaktorzy podręczników pracują po godzinach
Innego zdania są jednak ci, którzy te podręczniki przygotowują. Jak tłumaczą, przygotowanie nowych książek w wersji papierowej nie jest możliwe w dwa miesiące, ale wersja elektroniczna (do której dostęp powinni mieć wszyscy uczniowie) już tak. – Wskazywanie różnic między podstawą programową a dostępnymi dla uczniów podręcznikami to długa i żmudna praca – tłumaczy Dorota Twarowska, przewodnicząca Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Jak dodaje, po stronie wydawnictw leży nie tylko przygotowanie podręczników, ale także materiałów dydaktycznych, z których korzystają na lekcjach nauczyciele. – A jeśli coś trzeba opracować w krótkim czasie, to jest to droższe – dodaje Twarowska.
Czytaj więcej
Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka odwołała Marcina Smolika ze stanowiska dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Resort poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych.
– U nas wszystkie ręce na pokład. Ograniczamy urlopy pracownikom, zatrudniamy dodatkowych redaktorów i pracujemy po godzinach. Jest ciężko – przyznaje Jerzy Garlicki, prezes Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.