Wakatów w szkołach tyle samo co przed rokiem. Co ósmy nauczyciel chce odejść

Podwyżki nie zatrzymały nauczycieli. Ale dynamika odejść po latach przestała rosnąć. O porzuceniu pracy w oświacie myśli 12 proc. pedagogów.

Aktualizacja: 12.08.2024 09:44 Publikacja: 08.08.2024 04:30

Wakatów w szkołach tyle samo co przed rokiem. Co ósmy nauczyciel chce odejść

Foto: Adobe Stock

Aż 20 712 wolnych miejsc pracy dla nauczycieli czeka w bankach ofert pracy, do których informacje o wakatach zgłaszają dyrektorzy szkół. Od sierpnia przybyło ich 2025. A w stolicach województw jest ich aż 5199 – wskazuje serwis Dealerzy Wiedzy.  

Trwa „okno transferowe” w oświacie

– Mam poczucie, że podwyżki zahamowały falę odejść. Wcześniej wielu nauczycieli rezygnowało z pracy – mówi minister edukacji Barbara Nowacka. Zaznacza także, że „to jest umowne okno transferowe, nauczyciele zmieniają pracę, nowi nauczyciele wchodzą do zawodu”.

Dyrektorzy szkół nie zauważyli zmiany trendu. Tych rezygnacji nie jest ani więcej, ani mniej niż dotychczas

Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty

– Według mnie nie jest to okno, a transferowe wrota hangarowe – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Robert Górniak, twórca Dealerów Wiedzy. – Rzeczywiście, w przeciwieństwie do poprzednich lat, nie widać większej dynamiki odpływu kadry ze szkół, ale też cały czas utrzymuje się on na poziomie z ubiegłego roku, bardzo wysokim poziomie – wyjaśnia.

Podobnego zdania jest Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. – Dyrektorzy szkół nie zauważyli zmiany trendu. Tych rezygnacji nie jest ani więcej, ani mniej niż dotychczas. Po prostu płaskowyż – tłumaczy ekspert.

Czytaj więcej

„Jestem nauczycielem, społecznym zerem” – znani pedagodzy odchodzą ze szkół

Najbardziej brakuje nauczycieli specjalistów – pedagogów i psychologów. Jest też także problem z matematykami i nauczycielami języków obcych, ale też języka polskiego. Brakuje również nauczycieli wychowania przedszkolnego, ale braki są mniejsze niż w poprzednich latach. – To skutek niżu demograficznego. Dzieci do przedszkoli trafia mniej, więc zapotrzebowanie kadrowe też jest mniejsze – mówi Górniak.  

W szkołach potrzebne są dalsze podwyżki, ale też muszą poprawić się warunki pracy

Zdaniem Barbary Nowackiej sytuacja uspokoi się we wrześniu. Minister jest przekonana, że wraz z początkiem roku wakatów będzie mniej. – Na pewno tak będzie, bo część tych etatów zostanie obsadzona przez nauczycieli pracujących w godzinach ponadwymiarowych i na doraźnych zastępstwach. Do szkół wrócą też emerytowani pedagodzy – mówi Urszula Woźniak, wiceprezeska Związku Nauczycielstwa Polskiego.   

To tak jak z pacjentem w śpiączce farmakologicznej, który co prawda nie umarł, ale nie można także powiedzieć, że został wyleczony

Robert Górniak, twórca Dealerów Wiedzy

Czy podwyżki wynagrodzeń o 30 i 33 proc. niczego nie zmieniły? – Owszem, to krok w dobrym kierunku, ale nauczyciele zarabiają za mało i tym samym nie poprawiły znacząco sytuacji w oświacie. To tak jak z pacjentem w śpiączce farmakologicznej, który co prawda nie umarł, ale nie można także powiedzieć, że został wyleczony – mówi Górniak.

Czytaj więcej

Joanna Ćwiek-Świdecka: Odległa perspektywa poprawy nauczycielskiego bytu

Bo problemem w szkole są nie tylko płace, ale także warunki pracy. – Praca w szkole jest coraz cięższa, klasy są przepełnione, jest w nich wiele dzieci z orzeczeniami i opiniami, wymagających pracy w szczególny sposób. Od września dojdą dzieci ukraińskie. Sytuację poprawiłoby zatrudnienie większej liczby nauczycieli wspomagających, ale tych też nie ma. Trudno jest w takich warunkach pracować – mówi Urszula Woźniak. – Z naszej ankiety wynika, że aż 12 proc. nauczycieli myśli o odejściu ze szkoły. – Oczekiwania wobec nowego rządu były większe. Nauczyciele są trochę rozczarowani – dodaje Marek Pleśniar.

– Ale przynajmniej Barbara Nowacka, w przeciwieństwie do Przemysława Czarnka, nie mówi o nas źle. I to, poza podwyżkami, jest największa zmiana na plus – podsumowuje Górniak.              

Aż 20 712 wolnych miejsc pracy dla nauczycieli czeka w bankach ofert pracy, do których informacje o wakatach zgłaszają dyrektorzy szkół. Od sierpnia przybyło ich 2025. A w stolicach województw jest ich aż 5199 – wskazuje serwis Dealerzy Wiedzy.  

Trwa „okno transferowe” w oświacie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oświata
Szkoły z marnym wsparciem dla ukraińskich dzieci- raport Fundacji GrowSPACE
Oświata
Podwyżki wynagrodzeń zahamowały odpływ psychologów ze szkół
Oświata
Wydawcy podręczników mają problem. Rząd zmienił program i nie dał pieniędzy
Oświata
W tym roku rekrutacja do szkół średnich przebiega spokojnie
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Oświata
Matura 2024: Łatwa podstawa, trudne rozszerzenia
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki