Warszawa za religię w szkole płaci aż 63 mln zł. Jak jest w innych miastach?

Ograniczenie liczby lekcji religii to ryzyko, że katecheci stracą pracę. Ale samorządy zaoszczędzą też sporo pieniędzy.

Publikacja: 08.04.2024 04:30

Warszawa za religię w szkole płaci aż 63 mln zł. Jak jest w innych miastach?

Foto: Fotorzepa/ Robert Wójcik

Chociaż liczba osób uczęszczających na religię spada, maleje również liczba zatrudnianych przez szkoły katechetów, samorządy wydają miliony na organizację lekcji religii.

Szkoły zmniejszają liczbę katechetów, dzieci na religii coraz mniej

Lekcje religii najwięcej kosztują w dużych miastach. Prym wiedzie Warszawa, gdzie w 2024 r. na ten cel zamierza przeznaczyć 63 mln zł. To o 11 mln zł więcej niż przed rokiem. – Wzrost wydatków na lekcje religii wynika z podwyżek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wprowadzonych od 1 stycznia 2024 r. – tłumaczy „Rzeczpospolitej” Jakub Leduchowski, rzecznik prasowy stołecznego ratusza.

Warszawa zatrudnia obecnie 699 katechetów. Rok wcześniej było ich 727. Uczą oni w tym roku (dane z października) 85 867 uczniów szkół podstawowych i 23 838 ze szkół średnich. To ok. 42 proc. wszystkich warszawskich uczniów. Rok wcześniej było to 45 proc.

W innych dużych miastach jest podobnie. – Koszt realizacji lekcji religii to około 13 mln zł. To pieniądze na wynagrodzenie zasadnicze – informuje nas Hanna Janowicz z Urzędu Miasta Poznania. To o milion złotych mniej niż rok wcześniej, co wiąże się m.in. ze spadkiem zatrudnienia katechetów w mieście. W zeszłym roku zajmowali łącznie 247,3 etatów. W tym już 226,8.

Czytaj więcej

Niemal połowa Polaków chce wycofania religii ze szkół

Z danych UMP wynika, że na religię chodzi 73,28 proc. uczniów szkół podstawowych, 29,01 proc. uczniów liceów, 31,64 proc. techników, 26,29 proc. szkół zawodowych.

Z kolei w Łodzi szacowany koszt lekcji religii to 18 mln zł – o milion więcej niż przed rokiem. Za te pieniądze w katechezach bierze udział 28 546 uczniów. W szkołach dla nauczycieli religii jest łącznie 210,97 etatów. Przed rokiem było to 230,23.  

Nie wszystkie miasta chcą podawać koszty lekcji religii. Ale przyznają, że w szkołach jest coraz mniej dzieci na katechezach i mniej lekcji religii. – Jest 212,85 etatów nauczycieli prowadzących lekcje religii. W poprzednim roku szkolnym było to 216,57 etatów – podaje Monika Dubec z wrocławskiego ratusza. Zaznacza, że w tym roku na religię chodzi 25 938 uczniów. Najmniej w szkołach średnich – tylko 4870 uczniów. Uczy ich 56 katechetów (o jeden mniej niż przed rokiem).  

MEN chce zmniejszenia liczby godzin religii w szkołach, Kościół zaniepokojony

Ministra edukacji Barbara Nowacka chce ograniczenia lekcji religii do jednej w tygodniu. Jej zdaniem, jeśli rodzice, samorząd czy Kościół chcą więcej takich zajęć, powinni je sfinansować z własnej kieszeni.

Szefowa MEN chce, by katecheza odbywała się na pierwszej lub ostatniej lekcji

Jak na razie w zakresie zmian w nauczaniu religii zdecydowano o niewliczaniu oceny z religii do średniej na świadectwie. Zmiana ma wejść w życie od przyszłego roku szkolnego. Szefowa MEN chce także, by katecheza odbywała się na pierwszej lub ostatniej lekcji.

Konferencja Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu wydanym w lutym tego roku wyraziła „głębokie zaniepokojenie” tymi zmianami. Zaznaczyła w nim też, że są „tysiące nauczycieli religii, którzy przy redukcji tygodniowego wymiaru zajęć o połowę mogą stracić pracę i utrzymanie”.

Kościół twierdzi też, że nie udźwignie finansowania drugiej lekcji religii w tygodniu.        

Chociaż liczba osób uczęszczających na religię spada, maleje również liczba zatrudnianych przez szkoły katechetów, samorządy wydają miliony na organizację lekcji religii.

Szkoły zmniejszają liczbę katechetów, dzieci na religii coraz mniej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oświata
Czego pracodawcy oczekują od pokoleń, które będą wkraczać na rynek pracy?
Oświata
Oddech rodziców na plecach MEN. Zmiany są zbyt powolne
Oświata
Znamy szkoły przyjazne LGBTQ+. Po raz pierwszy wysoko szkoły z mniejszych miast
Oświata
Ankieta: Sztuczna inteligencja odrabia lekcje za polskich licealistów
Oświata
Wojsko zaraz po ukończeniu szkoły. Co proponuje armia?