Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza wprowadzić ułatwienia na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego w 2025 r. To ważna deklaracja, bo przyszłoroczny egzamin na zakończenie szkoły podstawowej miał być trudniejszy niż do tej pory.
Przez ostatnie lata młodzież przygotowywała się do niego w oparciu o podane wcześniej, okrojone w stosunku do podstawy programowej, zagadnienia. Związane to było z pandemią i zamknięciem szkół i w praktyce oznaczało to, że na egzaminie obowiązują tylko lektury omawiane w szkole w klasach VII i VIII. Teraz wszystko ma wrócić do zaplanowanych wcześniej rozwiązań – tak miało być już w 2022 r.
Wyjątkowo trudny egzamin ósmoklasisty
W 2025 r. na egzaminie ósmoklasisty miały obowiązywać wszystkie omawiane w klasach IV-VIII lektury. Wrócić miały m.in. Treny, “Żona modna”, wybrany utwór z cyklu “Sonety krymskie”, “Syzyfowe prace”, Artysta” oraz wybrany reportaż z tomu ”Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. W sumie miało obowiązywać przeszło 30 lektur. Dla przypomnienia – jeśli zdający pomylił jakiś szczegół w treści lektury, jest to traktowane jako błąd rzeczowy.
Czytaj więcej
Mniejsza dyspozycyjność spowodowana długotrwałą chorobą może stanowić jedno z kryteriów doboru do zwolnienia nauczyciela - uznał we wtorek SN. SN: Wielomiesięczna nieobecność może wpłynąć na zatrudnienie nauczycieli
W 2025 r. miało być też więcej form pisemnych, które mogą pojawić się na egzaminie – i na które też należało być przygotowanym. To oprócz wypracowania także opowiadanie twórcze, opis, list, sprawozdanie, charakterystyka, opis przeżyć wewnętrznych, przemówienie, recenzja, wywiad, rozprawka, tekst o charakterze argumentacyjnym. I do tego jeszcze jedna krótsza wypowiedź pisemna np. dedykacja, zaproszenie czy podziękowanie.