Badanie: Prawie co czwarty rodzic nie sięga po 300 plus

Świadczenie „Dobry Start” przyznawane jest na dzieci raz w roku. Rodzice otrzymują dodatkowe 300 zł, które ma pomóc wyposażyć uczniów w pomoce naukowe potrzebne w szkole.

Publikacja: 08.09.2023 15:20

300 plus nie wystarcza już na wyposażenie dziecka do szkoły

300 plus nie wystarcza już na wyposażenie dziecka do szkoły

Foto: philipbird123 / stock.adobe.com

Jednak po te pieniądze sięga tylko 72,1 proc. uprawnionych do tego świadczenia Polaków – wynika z ankiety przeprowadzonej przez aplikację Fonia na grupie rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym. Ci którzy zwrócili się o wypłatę, zapewniają, że to tylko kropla w morzu wydatków na edukację.

300 plus na wyprawkę nie wystarczy

Co drugi rodzic przyznaje też, że robiąc dziecku zakupy do szkoły, znacznie przekroczyli 300 zł. A byli to przeważnie rodzice dzieci ze szkół podstawowych, wiec odpada wydatek związany z zakupem podręczników (uczniowie podstawówek dostają je za darmo).

Czytaj więcej

„Bon szkolny – poznaj Polskę” to nic nowego

Dalej plasują się osoby, które wydały 200-300 zł (21.7 proc.), 100-200 zł (21.1 proc.), oraz 50-100 zł (7.5 proc.). Niemal wszyscy, bo 88,8 proc. ankietowanych odpowiedziała, że w tym roku szkolne akcesoria są droższe w porównaniu z tym, ile kosztowały w ubiegłym roku. Ale 8,1 proc. twierdziło, że ceny są podobne a zaledwie 3,1 proc. uznało nawet, że są one niższe niż rok temu.

Jak z kolei wynika z analizy PayPo 34 proc. rodziców planowało na wyprawkę przeznaczyć od 251 do 500 zł. Co piąty rodzic założył na ten cel 501-750 zł a 12 proc. – 0d 751 do 1000 zł. Jeszcze więcej ma zamiar wydać 17 proc. ankietowanych.

Na ubrania i podręczniki

Największe kwoty Polacy mają zamiar przeznaczyć na: odzież i obuwie codzienne (45 proc.), podręczniki i książki (43 proc.), odzież i obuwie sportowe (40 proc.), a także przybory szkole (38 proc.). Mniej osób zamierza inwestować pieniądze w plecak czy w tornister. - Koszt przygotowania dzieci do szkoły wzrósł w tym roku w Polsce o około 8 proc. Spada także realna wartość 300 Plus, która obecnie wynosi 210 zł. Jednak realny koszt wysłania dziecka do szkoły to minimum 700-800 zł - wylicza w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Paweł Majtkowski, analityk eToro.

Czytaj więcej

O. Rydzyk skrytykował ministra Czarnka. „Jestem rozczarowany i mówię o tym publicznie”

Świadczenie „Dobry start” zostało wprowadzone w 2018 r. Przysługuje ono na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku ucznia z niepełnosprawnością. By je otrzymać należy zawnioskować o nie między 1 lipca a 30 listopada. Wsparcie przysługuje raz w roku.

Dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a świadczenie jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych do połowy sierpnia 300 plus zostało wypłacone dla 3,3 mln dzieci. Wydano wówczas na ten cel miliard złotych.  

Oświata
Warszawa za religię w szkole płaci aż 63 mln zł. Jak jest w innych miastach?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Oświata
Sądowe kłopoty Barbary Nowak. Prokuratura wszczyna postępowanie, ZNP wytacza proces
Oświata
100 dni rządu. Barbara Nowacka próbuje wypełniać swoje obietnice
Oświata
Dyrektorzy szkół nie zawsze z konkursu. Resort edukacji chce zmienić przepisy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Oświata
Nauczyciele krytycznie o odchudzaniu podstawy programowej