„Pracownia Badań Profilaktycznych jest podstawową jednostką służby medycznej Polskiej Akademii Nauk. Wykonujemy konsultacje lekarskie w ramach leczenia specjalistycznego wraz z szerokim zakresem diagnostyki oraz rehabilitacji leczniczej. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pracownia Badań Profilaktycznych Polskiej Akademii Nauk Zakładu Działalności Pomocniczej w Warszawie jest Zakładem Opieki Zdrowotnej istniejącym od 1952 r.” – czytamy na stronie Zakładu Działalności Polskiej Akademii Nauk. I wkrótce ma się to zmienić. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita” instytucja ma zakończyć swoją działalność z końcem września tego roku. Pracownicy zostali poinformowani, że decyzją kanclerza PAN przychodnia ma przestać istnieć.
- Tak, potwierdzamy zamknięcie Pracowni Badań Profilaktycznych, która mieści się w Pałacu Staszica w Warszawie. Pracownia Badań Profilaktycznych jest podmiotem NZOZ administrowanym przez jednostkę PAN, tj. Zakład Działalności Pomocniczej PAN- potwierdza informacje „Rzeczpospolitej” dyrektor biura ds. komunikacji i informacji naukowej w imieniu kierownictwa Polskiej Akademii Nauk.
Problemy finansowe PAN uderzą w emerytów
Pracownicy Polskiej Akademii Nauk i pacjenci są zadowoleni z działającej od dekad placówki, która zatrudnia uznanych lekarzy i obsługę pielęgniarską na wysokim poziomie. Pacjentami zakładu są głównie emerytowani pracownicy PAN lub zbliżający się do emerytury. Skąd problemy placówki podległej uznanej Polskiej Akademii Nauk?
- Powodem zamknięcia Pracowni są kwestie finansowe. Placówka jest mocno niedoinwestowana. We wcześniejszych latach tj. w 2017 r. oraz 2021 r. były podejmowane nieudane próby poprawy kondycji finansowej podmiotu. Rokrocznie budżet PAN dopłaca do funkcjonowania przychodni. W obecnej złej sytuacji finansowej PAN nie jest możliwe kontynuowanie wsparcia finansowego Pracowni. Jej dalsze dofinansowanie mogłoby skutkować zarzutem o niegospodarność finansową dot. wydatkowania środków publicznych- czytamy w informacji, którą dostaliśmy z PAN.
Pracownicy PAN uważają, że problemy finansowe instytucji i likwidacja przychodni, to kolejne zmiany, które mają na celu powolne zamienienie PAN w Akademię Kopernikańską. – Wiele na to wskazuje, że rządzący chcą zatopić PAN, który nie jest im przychylny i zastąpić własnym projektem, czyli Akademią Kopernikańską - mówi „Rzeczpospolitej” jeden z wykładowców, znający kulisy sprawy.