Przychodnia PAN zostanie zlikwidowana. To uderzy w emerytowanych naukowców

Pracownia Badań Profilaktycznych, która mieści się w Pałacu Staszica w Warszawie i jest administrowana przez Polską Akademię Nauk, we wrześniu przestanie istnieć - dowiaduje się „Rzeczpospolita”. To miejsce z którego korzystali emerytowani, zasłużeni dla kraju naukowcy.

Publikacja: 06.08.2023 14:54

Polska Akademia Nauk z coraz większymi problemami finansowymi

Polska Akademia Nauk z coraz większymi problemami finansowymi

Foto: Fotorzepa / Marta Bogacz

„Pracownia Badań Profilaktycznych jest podstawową jednostką służby medycznej Polskiej Akademii Nauk. Wykonujemy konsultacje lekarskie w ramach leczenia specjalistycznego wraz z szerokim zakresem diagnostyki oraz rehabilitacji leczniczej. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pracownia Badań Profilaktycznych Polskiej Akademii Nauk Zakładu Działalności Pomocniczej w Warszawie jest Zakładem Opieki Zdrowotnej istniejącym od 1952 r.” – czytamy na stronie Zakładu Działalności Polskiej Akademii Nauk. I wkrótce ma się to zmienić. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita” instytucja ma zakończyć swoją działalność z końcem września tego roku. Pracownicy zostali poinformowani, że decyzją kanclerza PAN przychodnia ma przestać istnieć.

- Tak, potwierdzamy zamknięcie Pracowni Badań Profilaktycznych, która mieści się w Pałacu Staszica w Warszawie. Pracownia Badań Profilaktycznych jest podmiotem NZOZ administrowanym przez jednostkę PAN, tj. Zakład Działalności Pomocniczej PAN- potwierdza informacje „Rzeczpospolitej” dyrektor biura ds. komunikacji i informacji naukowej w imieniu kierownictwa Polskiej Akademii Nauk.

Problemy finansowe PAN uderzą w emerytów

Pracownicy Polskiej Akademii Nauk i pacjenci są zadowoleni z działającej od dekad placówki, która zatrudnia uznanych lekarzy i obsługę pielęgniarską na wysokim poziomie. Pacjentami zakładu są głównie emerytowani pracownicy PAN lub zbliżający się do emerytury. Skąd problemy placówki podległej uznanej Polskiej Akademii Nauk?

- Powodem zamknięcia Pracowni są kwestie finansowe. Placówka jest mocno niedoinwestowana. We wcześniejszych latach tj. w 2017 r. oraz 2021 r. były podejmowane nieudane próby poprawy kondycji finansowej podmiotu. Rokrocznie budżet PAN dopłaca do funkcjonowania przychodni. W obecnej złej sytuacji finansowej PAN nie jest możliwe kontynuowanie wsparcia finansowego Pracowni. Jej dalsze dofinansowanie mogłoby skutkować zarzutem o niegospodarność finansową dot. wydatkowania środków publicznych- czytamy w informacji, którą dostaliśmy z PAN.

Pracownicy PAN uważają, że problemy finansowe instytucji i likwidacja przychodni, to kolejne zmiany, które mają na celu powolne zamienienie PAN w Akademię Kopernikańską. – Wiele na to wskazuje, że rządzący chcą zatopić PAN, który nie jest im przychylny i zastąpić własnym projektem, czyli Akademią Kopernikańską - mówi „Rzeczpospolitej” jeden z wykładowców, znający kulisy sprawy.

Czytaj więcej

Czarnek przeciwko finansowaniu badań nad transkobiecością i sadomasochizmem
Oświata
Warszawa za religię w szkole płaci aż 63 mln zł. Jak jest w innych miastach?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Oświata
Sądowe kłopoty Barbary Nowak. Prokuratura wszczyna postępowanie, ZNP wytacza proces
Oświata
100 dni rządu. Barbara Nowacka próbuje wypełniać swoje obietnice
Oświata
Dyrektorzy szkół nie zawsze z konkursu. Resort edukacji chce zmienić przepisy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Oświata
Nauczyciele krytycznie o odchudzaniu podstawy programowej