Jak podaje UNICEF Polska zaburzenia rozwojowe występują u ok. 420 tys. najmłodszych do 6. roku życia, a psychiczne – u 570 tys. dzieci w grupie wiekowej 7-17 lat. Jednocześnie liczba prób samobójczych wśród najmłodszych zwiększyła się w 2021 r. o ponad 57 proc. w porównaniu z rokiem 2019.

Niestety, jedynie co piąte dziecko potrzebujące pomocy w zakresie zdrowia psychicznego jest objęte opieką NFZ. A czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, który w wielu regionach kraju wynosi nawet od 2 do 6 miesięcy.

Zdrowie psychiczne a kampania wyborcza

- Potrzeby dzieci i młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego stale się zwiększają. Powoli rosnąca liczba odpowiednich specjalistów nie może tej dramatycznej sytuacji zahamować. Ograniczona dostępność lekarzy w placówkach publicznych powoduje też, że rodzice są zmuszeni zwracać się po pomoc do podmiotów prywatnych – Renata Bem, dyrektor generalna UNICEF Polska. - Kluczowe kwestie dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży powinny zostać potraktowane priorytetowo w programach wyborczych i konkretnych działaniach partii politycznych w Polsce – podkreśla szefowa organizacji.

Organizacja przygotowała zestaw najważniejszych postulatów skierowanych do polityków. To wzmacnianie działań profilaktycznych w zakresie zdrowia dzieci i młodzieży, systemowego wsparcia i wyposażenie nauczycieli w odpowiednie narzędzia i kompetencje oraz wspieranie środowiskowej opieki zdrowotnej skoncentrowanej na zdrowiu dzieci i młodzieży. Zwraca także uwagę na konieczność wzmacniania systemowych rozwiązań umożliwiających współpracę i wymianę informacji pomiędzy placówkami na wszystkich poziomach referencyjności (I, II, III), dostosowanie liczby oddziałów stacjonarnych oraz dziennych do realnych potrzeb, systematyczne i regularne podnoszenie wiedzy i kompetencji personelu pracującego z dziećmi. Apeluje także o wdrożenie stałego systemu monitorowania sytuacji dzieci i młodzieży w zakresie zdrowia psychicznego oraz systematyczne zwiększanie nakładów finansowych na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

Czytaj więcej

Uczniowie szykowani do wyścigu szczurów – liczy się tylko to, co pomaga w rekrutacji do liceum