Aktualizacja: 13.11.2024 10:34 Publikacja: 19.07.2023 13:48
Foto: baner kampanii „Oddajcie język dzieciom”
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim podkreśla, że chodzi o przywrócenie „równego dostępu do edukacji 55 tysiącom dzieci mniejszości niemieckiej w Polsce. „Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek na wniosek posła Ziemi Opolskiej Janusza Kowalskiego (z Suwerennej Polski - red.) swym rozporządzeniem z dnia 4 lutego 2022r. ograniczył liczbę godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej tygodniowo. Mimo obietnic, składanych przez ministra przedstawicielom mniejszości niemieckiej, tych godzin do dnia dzisiejszego nie przywrócił, a w ślad za tym dzieci mniejszości niemieckiej są dalej dyskryminowane” - czytamy w oświadczeniu, opublikowanym na stronie zbiórki na kampanię „Oddajcie dzieciom język”.
Wraz z odejściem poprzedniej ekipy rządzącej, w szkole miało być więcej wolności. Więcej poszanowania praw ucznia. Więcej autonomii dla nauczycieli. Na razie niewiele z tego wyszło.
Zbyt wczesna nauka pisania może prowadzić do wielu nieprawidłowości. Tak jak każde działanie, które jest niezgodne z rozwojem dziecka – mówi Aleksandra Rodzewicz, pedagożka, wieloletnia dyrektorka poradni pedagogiczno-psychologicznej, ekspertka Instytutu Badań Edukacyjnych, znana jako Facetka_z_Poradni.
Ruszają prace nad reformą edukacji, która ma wejść w życie w szkołach podstawowych w 2026 r. W piątek rozpoczęły się konsultacje jej pierwszego etapu, czyli profilu absolwenta.
Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie pomagać w organizowaniu wyjazdów dzieci powodzian na zielone szkoły. Uruchomiono specjalny system za pomocą którego te działania będą koordynowane.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Tylko nieliczne samorządy zdecydowały się zorganizować specjalne wsparcie dla dzieci z Ukrainy, które od września będą musiały iść do polskiej szkoły – wynika z najnowszego raportu fundacji GrowSPACE.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Blisko 570 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach tegorocznej edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Wśród nich znajduje się prawie 400 osób, które dostały stypendia na I rok studiów. 29 listopada 2024 w Warszawie odbędzie się uroczysta Inauguracja 23. Edycji Programu Stypendiów Pomostowych.
Wśród zwolenników opozycji 67 proc. Polaków jest zdania, że wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA jest korzystny dla naszego kraju. Stanowisko to podziela 15 proc. sympatyków rządzącego obozu – wskazuje nowy sondaż IBRiS dla Radia ZET.
Myślę, że w kierownictwie PiS są osoby, które biorą mnie pod uwagę przy wyborze kandydata na prezydenta. Nie wykluczyłbym swojego startu. Uważam, że kandydat jest ważny, ale ważniejszy będzie program. Obecnie mamy sondaże trochę gorsze niż koalicja rządowa, ale dużo lepsze, niż w czasie, kiedy Andrzej Duda wygrywał wybory - powiedział na antenie Radia Zet wiceprezes PiS Patryk Jaki.
Ataki hybrydowe i wojna konwencjonalna na Ukrainie uzmysłowiły nam, że bezpieczeństwo należy wzmacniać, bo ono nie jest dane raz na zawsze - powiedział na antenie TOK FM gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO. - Nigdy nie jest tak dobrze, żeby były powody do kompletnego zadowolenia. Olbrzymie pieniądze podatników, którymi dysponuje MON, nie mogą być zmarnowane, bo nie wybaczy nam tego historia ani społeczeństwo - dodał.
Szkoła w Hrubieszowie walczy o dodatkowe pieniądze, by kształcić w nowych i potrzebnych na rynku zawodach. Być może wykształci także budowniczych dronów.
- Mam poczucie, że tu ktoś w ramach kampanii prawyborczej w KO brzydko się bawi - tak poseł koła Razem Maciej Konieczny skomentował w RMF FM poruszenie tematu żony Radosława Sikorskiego w rozmowie z szefem MSZ w TVN24.
W najnowszym sondażu prezydenckim United Surveys dla Wirtualnej Polski sprawdzono, jak w I turze poradziliby sobie Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski jako potencjalni kandydaci KO.
Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas