Kolanko: Minister Czarnek w politycznej defensywie

Polaryzująca opinię publiczną, środowisko nauczycielskie - nie wspominając o opozycji - kadencja ministra Przemysława Czarnka sprawia, że edukacja stała się polem prawdziwej politycznej bitwy. Minister Czarnek, ale też Prawo i Sprawiedliwość zastanawiają się, jak ją rozegrać.

Publikacja: 31.01.2023 20:11

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Jaki jest najważniejszy polityczny ruch rządu na start roku wyborczego w edukacji? To zapowiedź - która sama w sobie wywołała pewne kontrowersje - przyznania laptopów wszystkim uczniom klas IV. Co ciekawe, minister Czarnek zapowiedział też, że laptopy trafią nie tylko do uczniów, ale i do nauczycieli - ma być to ok. 400 tysięcy komputerów. Laptopy mają trafić do uczniów w pierwszej „transzy” (program - jeśli PiS utrzyma władzę będzie wznawiany co rok) już 1 września 2023 roku, czyli u progu kluczowego etapu kampanii wyborczej. I na pewno to nie jest przypadek. 

W ostatnich miesiącach można też odnotować stopniowe wycofywanie się lub przekładanie przez MEiIN niektórych bardziej kontrowersyjnych pomysłów. Zmiany w pensum? Oficjalnie Czarnek z nich nie rezygnuje, w praktyce temat może wrócić po wyborach. Obowiązkowa religia? W PiS nic nie słychać na ten temat. Bo na tej osi opozycji bardzo łatwo byłoby zbudować mobilizację, zwłaszcza wobec statystyk pokazujących coraz słabszą frekwencję na lekcjach religii. W roku wyborczym ten pomysł nie ma po prostu sensu.

PiS stara się na bardzo wielu polach raczej demobilizować wyborców opozycji niż dawać im nowe powody do działania. Tak samo było z Lex Czarnek 3.0. Po drugim wecie prezydenta Andrzeja Dudy minister Czarnek najpierw zapowiadał kolejną wersję ustawy, by później się z tego pomysłu wycofać. Trzecie weto (o ile do uchwalenia ustawy by w ogóle doszło) w roku wyborczym to ryzyko dla PiS komunikowania kłótni w całym szeroko pojętym obozie władzy. A sam minister nie ma łatwego politycznego życia chociażby ze względu na kontrole poselskie Katarzyny Lubnauer i Krystyny Szumilas. Jedna z ostatnich przyniosła newsa w postaci informacji o dotacji dla fundacji Polska Wielki Projekt na zakup willi w Warszawie, jak i o kilkunastu innych budynkach, które we wtorek opisuje portal TVN24. Te informacje zepchnęły ministerstwo na moment do politycznej defensywy. Ta defensywa  ma już nawet osobny hashtag - #willeCzarnka.

Ale PiS i sam minister nie może jednak całkiem rezygnować z ruchów i retoryki obliczonej na spór światopoglądowy wokół edukacji. Bo przecież jedna z kluczowych doktryn na Nowogrodzkiej zakłada „utrzymanie prawej ściany”. I w ostatnich latach Przemysław Czarnek był na edukacyjnym froncie niezwykle w wykonywaniu tej doktryny przydatny. To dotyczy zarówno Konfederacji, jak i - przede wszystkim - Solidarnej Polski.

Nie da się tego zrobić rozdając laptopy uczniom. PiS stoi więc przed dylematem, jak w tej bardzo nośnej ostatnio politycznej sferze realizować obydwa wskazane wcześniej cele jednocześnie. Nie jest to w pełni możliwe i wymaga umiejętnego - jeśli w ogóle - balansowania między sprzecznymi decyzjami. To istotne zwłaszcza w kontekście prac nad nowym programem PiS, które trwają obecnie na Nowogrodzkiej. Można spodziewać się, że tożsamościowa retoryka nie zniknie, nawet jeśli w rzeczywistości będą przede wszystkim laptopy.

Czytaj więcej

Czarnek: mniej prywatnego sprzętu elektronicznego w szkole. Możliwa zmiana prawa
Oświata
Warszawa za religię w szkole płaci aż 63 mln zł. Jak jest w innych miastach?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Oświata
Sądowe kłopoty Barbary Nowak. Prokuratura wszczyna postępowanie, ZNP wytacza proces
Oświata
100 dni rządu. Barbara Nowacka próbuje wypełniać swoje obietnice
Oświata
Dyrektorzy szkół nie zawsze z konkursu. Resort edukacji chce zmienić przepisy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Oświata
Nauczyciele krytycznie o odchudzaniu podstawy programowej