Facetka_z_Poradni: Po co w szkole pedagog specjalny?

Jeżeli nie ma wystarczających zasobów kadrowych, aby zapewnić dostęp do pedagogów specjalnych – to nie jest to rekomendacja do rezygnacji z tych rozwiązań, ale do zmiany np. wynagradzania nauczycieli i specjalistów.

Publikacja: 04.10.2022 11:18

Oprócz możliwości kierowania do świetlicy wszystkich pedagogów MEN chce też stopniowo zwiększać czas

Oprócz możliwości kierowania do świetlicy wszystkich pedagogów MEN chce też stopniowo zwiększać czas pracy nauczycieli. Na zdjęciu zajęcia w świetlicy w Szkole Podstawowej nr 28 w Warszawie

Foto: Rzeczpospolita, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Od bardzo dawna słyszeliśmy, że szkoły i przedszkola potrzebują większej ilości specjalistów, ponieważ różnorodność potrzeb uczniów i uczennic przerasta możliwości zaspokajania ich w wielu szkołach i przedszkolach na obecnym poziomie zatrudnienia.

I tak oto od 1 września 2022 r. pojawili się w szkołach i przedszkolach ogólnodostępnych (z mocy Ustawy Karta Nauczyciela) nowi specjaliści – obowiązkowo psycholog i pedagog specjalny. Wynika to z obowiązku zapewnienia dostępności do takich usług, m.in. zgodnie z postanowieniami Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych oraz Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Oświata
Dużo nowości w szkołach po wakacjach. Ferie po nowemu, mniej religii i zmiany w przedmiotach
Oświata
Mazowiecka kurator oświaty: nie szukajmy haków na uczniów
Oświata
Iga Kazimierczyk: Szkoła za PiS stała się nieznośna. Teraz nie jest lepiej
Oświata
Podcast „Szkoła na nowo”: W szkole nie ma czasu na demokrację
Oświata
Politykom nie zależy na naszym głosie – mówi młody aktywista
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama