Na Euro 2012 w hotelach na Ukrainie już są zarezerwowane miejsca. Rezerwacji dokonano nawet w projektowanych obiektach. Tymczasem np. w Gdańsku jest tylko 17 hoteli. Przed Euro 2012 ma ich powstać 40. Podobne inwestycje zaplanowano w Sopocie i Gdyni. Liczba łóżek w hotelach, a także pensjonatach, kwaterach prywatnych, akademikach i na kempingach ma się zwiększyć kilkakrotnie. Krzysztof Milski, prezes zarządu Polskiej Izby Hotelarstwa, przyznaje, że w Polsce przeważają obecnie pojedyncze, małe hoteliki.
Na kibicach zarobią także restauracje i sklepy. Bo na każde euro przeznaczone na hotel przypada 1,5 euro wydane w mieście. Na zyski liczą biura turystyczne, które chcą uczestniczyć w obsłudze kibiców. Mistrzostwa to profity dla Polski w turystyce na następne lata.
Ryszard Bisztyga pracuje dla krakowskiego biura podróży Jordan. Skończył właśnie w Krakowskiej Szkole Wyższej im. A. Frycza-Modrzewskiego podyplomowe studia na kierunku nowoczesne technologie i strategie w biznesie turystycznym i hotelarskim. – Dziewiętnaście lat temu ukończyłem ekonomikę turystyki w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Poszedłem na studia podyplomowe, bo chciałem zaktualizować swoją wiedzę z tej branży.
Elżbieta Majchrowska z KSW im. A. Frycza-Modrzewskiego przekonuje, że studia podyplomowe na kierunku nowoczesne technologie i strategie w biznesie turystycznym i hotelarskim przygotowują do pracy w całej branży turystycznej.
– Oferta programowa skierowana jest szczególnie do średniego i wyższego kierownictwa na turystycznym rynku. Nowości w tym biznesie, wymagania klientów zmieniają warunki świadczenia usług turystycznych. W turystyce wymaga się teraz poszerzania i aktualizowania wiedzy o funkcjonowaniu współczesnej gospodarki turystycznej – mówi Majchrowska.