Samodzielność, pewność siebie, współpraca w grupie, wytrwałość, wrażliwość społeczna i międzykulturowa, poznanie innej kultury, nauka języka obcego, znajomi z całego świata, nowe doświadczenia i umiejętności ? to słowa-klucze opisujące korzyści płynące z uczestnictwa w projekcie wolontariatu międzynarodowego.
Dla młodych ludzi kilkumiesięczna praca wolontariacka za granicą to źródło satysfakcji z robienia czegoś pożytecznego na rzecz innych oraz szansa na świetną przygodę, ale również możliwość pozyskania specjalistycznej wiedzy i kompetencji trudnych do zdobycia w warunkach lokalnych. Potwierdzają to słowa Michała, który pracował jako wolontariusz w Danii:
- Umiejętności zdobyte w trakcie Wolontariatu Europejskiego były zalążkiem kolejnych cennych doświadczeń, których pozytywne skutki będę odczuwał przez lata.
Polacy mają świadomość niematerialnych korzyści płynących z angażowania się w wolontariat międzynarodowy i chętnie korzystają z możliwości wyjazdów zagranicznych np. w ramach Akcji 2. Wolontariat Europejski programu „Młodzież w działaniu”.
Poprzez ten unijny program młodzi wolontariusze otrzymują wsparcie finansowe i merytoryczne. W latach 2000-2009 z możliwości oferowanych przez Akcję 2. skorzystało 2590 młodych Polaków. W samym 2009 r. wysłaliśmy za granicę 376 wolontariuszy. Polska jest w Unii Europejskiej liderem pod względem liczby osób wyjeżdżających na wolontariat w ramach programu „Młodzież w działaniu” (patrz wykres). Jednak wolontariat nie ogranicza się wyłącznie do świata młodych. Istnieje wiele innych programów i możliwości podejmowania za granicą dobrowolnej, nieodpłatnej pracy na rzecz innych ? także dla osób starszych, elektroników, lekarzy, pasjonatów sportu, teatru, socjoterapii itd. Tę wielość i różnorodność aspektów angażowania się w pracę wolontariacką warto promować szczególnie w kontekście obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu Propagującego Aktywność Obywatelską, które oficjalnie rozpoczęły się 1 stycznia 2011 r.