Z matematyką na egzaminach uczniowie zwykle radzą sobie najsłabiej. W ubiegłym roku maturę z matematyki oblało 12 proc. zdających, czyli nie uzyskało z niej nawet wymaganych 30 proc. Średni wynik z tego przedmiotu to 71 proc.
Dlaczego uczniowie boją się matematyki?
Gorzej poszło na egzaminie ósmoklasisty, gdzie kończący szkołę podstawową uzyskali średnio 53 proc. To był najniższy wynik ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów. Skąd taki problem ze zdawaniem?
Czytaj więcej
Lista lektur bez Szekspira, niejasne decyzje w sprawie prac domowych, zbyt małe podwyżki dla nauczycieli, cięcia w podstawach programowych. Zmiany w szkołach wprowadzane przez Barbarę Nowacką budzą zdumienie i opór. Wydaje się, że minister edukacji nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
To nie, jak się wielu osobom może wydawać, brak matematycznego talentu, ale często skutek strachu, który powoduje, że uczniowie nawet nie podejmują prób rozwiązywania zadań. Taki wniosek płynie z Ogólnopolskiego Badania Postrzegania Matematyki przeprowadzonego przez EduNav.
W badaniu tym wzięło udział łącznie 3048 uczniów oraz 1081 rodziców z 75 szkół z całej Polski. Okazało się, że aż 92,7 proc. ankietowanych na myśl o matematyce odczuwa lęk. A stąd już krok do tego, by się poddać. Badacze ustalili, że prawie 44 proc. ankietowanych uczniów szkół podstawowych, którzy mają trudności z rozwiązywaniem zadań matematycznych, nie próbuje samodzielnie poradzić sobie z problemem. Więcej niż co czwarty (26 proc.) z nich odczuwa takie zaniepokojenie, że mają trudności ze skupieniem się. Zaledwie 8 proc. decyduje się poszukać pomocy w jego rozwiązaniu w internecie. Co ciekawe, co piąty badany twierdzi, że matematyka nie przydaje się w życiu.