Pilotaż „Poznaj Polskę”, w ramach którego chętne szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki, rusza od września. Na ten cel wyasygnowano 15 mln zł. Resort podkreśla, że przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu „Polski Ład”, forsowanego przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Nie ma lepszej okazji do odbudowywania wspólnoty wśród uczniów i kontaktów z nauczycielami jak kilkudniowe wyjazdy wycieczkowe. Jest potrzeba odbudowywania wspólnoty po okresie pandemii koronawirusa i po nauce zdalnej po to, żeby dzieci się bliżej poznawały i poznawały swoich nauczycieli - powiedział w rozmowie z Radiem Maryja minister edukacji Przemysław Czarnek.

Jego zdaniem „edukacja zmienia swoje oblicze i staje się bardziej atrakcyjna”. - Chcemy wykorzystać ogromny potencjał edukacyjny, jaki mają muzea, które powstały w ostatnich kilku latach. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na czele z panem Piotrem Glińskim przykładało wiele starań, żeby współtworzyć muzea i miejsca pamięci w wielu zakątkach Polski. Muzea, które rzeczywiście pokazują znakomicie i w sposób nowoczesny najnowszą polską historię, historię XX wieku. Pokazują historię naszych bohaterów, męczenników. Wszystko po to, żeby dzieci i młodzież mogły się uczyć historii w sposób atrakcyjny - mówił minister, dodając, że „muzea i miejsca pamięci były niewykorzystane na taką skalę, na jaką powinny być wykorzystane, a powstawały przy współudziale niemałych środków publicznych”.

Jako przykłady miejsc, które uczniowie mieliby odwiedzać, Czarnek wymienił Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz Park Pamięci Narodowej w Toruniu, którego pomysłodawcą jest o. Tadeusz Rydzyk.

Wycieczki z programu „Poznaj Polskę” mają być realizowane w czterech obszarach edukacyjnych: „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, „Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, „Kultura i dziedzictwo narodowe” oraz „Największe osiągnięcia polskiej nauki”. - Mieliśmy wiele sygnałów z polskich szkół, że dzieci i młodzież, wraz z nauczycielami, chciałyby poznawać osobę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, zwiedzając miejsca z nim związane. Miejsca internowania, uwięzienia, ale także pracy w Warszawie. Dzięki temu nauka historii stanie się bardziej atrakcyjna - ocenił Czarnek.