Jedynie 7 proc. spośród podchodzących do tegorocznych egzaminów dojrzałości czeka powtórka całości materiału. Ci, którzy postanowili dać sobie więcej czasu na naukę, podejdą do egzaminu dojrzałości w sierpniu - to 17,5 proc. zdających.

Najlepiej poszło, jak co roku, absolwentom liceów ogólnokształcących. Zaliczoną maturę ma 86 proc. uczniów tego typu placówek. Nieźle poradzili sobie absolwenci techników - 63 proc. z nich zdało maturę. Gorzej w liceach profilowanych, tu zaledwie co drugi podchodzący do egzaminu odbierze świadectwo dojrzałości.

Tegoroczne matury pokazują preferencje i najbliższe plany maturzystów, zwłaszcza te dotyczące studiów. Dla przykładu: na prawie 360 tys. osób zdających egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, jedynie 36 tys. zdecydowało się podejść do rozszerzonej wersji egzaminu. Podobnie w przypadku języka angielskiego: na 308 tys. zdających poziom podstawowy, zaledwie 58 tys. zdecydowało się na wersję rozszerzoną. Również jedynie 58 tys. maturzystów podjęło się sprawdzenia swojej wiedzy z matematyki na poziomie rozszerzonym.

Uczniowie postawili za to na przedmioty ścisłe. Do rozszerzonej wersji matury z biologii podeszło prawie 40 tys. (zaledwie 27 tys. napisało ten egzamin w wersji podstawowej), podobnie w przypadku chemii - 30 tys. zdających (zaledwie 7 tys. wybrało wersję podstawową).

Pełne wyniki egzaminów oraz wyniki matur podjętych w czerwcu i sierpniu będą znane 15 września.