Najlepiej radzą sobie uczelnie techniczne

Rozmowa z Prof. Mirosław Karbowniczek, prorektorem ds. ogólnych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

Publikacja: 29.08.2013 01:01

Pracownicy IT są i prawdopodobnie będą najbardziej poszukiwaną przez pracodawców grupą zawodową. Czy polskie uczelnie kształcą wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie?

Mirosław Karbowniczek:

Absolwenci kierunków związanych z IT znajdują pracę, będąc jeszcze na studiach. Kraków i okolice skupiają około 25 proc. firm z branży IT w Polsce i marki tutaj obecne takie jak Google, Cisco, Motorola czy IBM chętnie inwestują w absolwentów kierunków teleinformatycznych. Młodzi ludzie są tego świadomi i wybierają kierunki zgodne z tendencjami i zapotrzebowaniem na rynku pracy. Najlepszym przykładem jest ostatnia rekrutacja na studia w AGH – na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji nie zostało ani jedno wolne miejsce w rekrutacji uzupełniającej.

O tym, czy polskie uczelnie kształcą dobrych specjalistów, świadczą najlepiej losy zawodowe absolwentów uczelni. AGH prowadzi monitoring losów absolwentów na rynku pracy. Ostatnie wyniki pokazują, że 80 proc. przebadanych absolwentów ma pracę zgodną z wykształceniem - to głównie informatycy, ale też absolwenci mechatroniki. Kluczem do sukcesu polskich uczelni jest ścisła współpraca z pracodawcami, odpowiadanie na ich potrzeby, wsłuchiwanie się w ich podpowiedzi. Z kolei uczelnia dzięki licznym umowom z firmami, ofertom staży czy praktyk, jest bardziej atrakcyjna dla studentów. Dzisiejsze możliwości kształcenia to oprócz doskonałej kadry, programów studiów dostosowanych do potrzeb studentów także najnowocześniejsza infrastruktura.

Jaki kierunek oprócz informatyki będzie w przyszłości przepustką do kariery?

Oprócz tych najbardziej przyszłościowych dziedzin jak nowoczesne technologie czy IT warto interesować się kierunkami specjalistycznymi, jak inżynieria materiałowa czy chociażby metalurgia, gdzie konkurencja jest mniejsza, a zapotrzebowanie na rynku pracy dosyć duże. Warto także poszukiwać nisz na rynku pracy, które są jeszcze niezagospodarowane i nieprzepełnione absolwentami. W AGH prowadzimy wiele takich specjalistycznych, nieobecnych na innych uczelniach kierunków, których absolwenci znajdują zatrudnienie, związanych czy to z gazem łupkowym, czy np. z odlewnictwem.

Konkurencja na rynku pracy jest spora. Absolwenci chwalą się dyplomami, kursami, praktykami. Czy absolwent renomowanej uczelni ma większe szanse na etat niż osoba o podobnych kwalifikacjach po studiach np. w mało znanej uczelni?

W kontekście niżu demograficznego, który dotyka wiele uczelni, wybór dobrej uczelni ma znaczenie. Najlepiej radzą sobie uczelnie techniczne, które nie narzekają na brak kandydatów. Za przykład niech posłuży AGH, gdzie liczba kandydatów na studia utrzymuje się na takim samym poziomie (w tym roku mieliśmy ponad 16 tys. kandydatów - jest to liczba porównywalna z zeszłym rokiem). Ponadto trendy zachodnie wyraźnie pokazują, że jednym z ważniejszych kryteriów dla pracodawców jest ukończona przez absolwenta uczelnia. Podobną tendencję możemy zaobserwować również u nas.

Edukacja
Nauczyciele dostaną podwyżki przed wyborami. Czy to celowe działanie MEN?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Materiał Promocyjny
5 różnic między studiami dwustopniowymi a jednolitymi, o których warto wiedzieć
Edukacja
Minister edukacji Estonii: musimy uczyć odróżniania prawdy od dezinformacji
Edukacja
Quo vadis, Edukacjo?
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Edukacja
Podcast „Szkoła na nowo”: Skibidi, sigma - czyli w jaki sposób młodzi tworzą swój język?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście