Pracownicy IT są i prawdopodobnie będą najbardziej poszukiwaną przez pracodawców grupą zawodową. Czy polskie uczelnie kształcą wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie?
Mirosław Karbowniczek:
Absolwenci kierunków związanych z IT znajdują pracę, będąc jeszcze na studiach. Kraków i okolice skupiają około 25 proc. firm z branży IT w Polsce i marki tutaj obecne takie jak Google, Cisco, Motorola czy IBM chętnie inwestują w absolwentów kierunków teleinformatycznych. Młodzi ludzie są tego świadomi i wybierają kierunki zgodne z tendencjami i zapotrzebowaniem na rynku pracy. Najlepszym przykładem jest ostatnia rekrutacja na studia w AGH – na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji nie zostało ani jedno wolne miejsce w rekrutacji uzupełniającej.
O tym, czy polskie uczelnie kształcą dobrych specjalistów, świadczą najlepiej losy zawodowe absolwentów uczelni. AGH prowadzi monitoring losów absolwentów na rynku pracy. Ostatnie wyniki pokazują, że 80 proc. przebadanych absolwentów ma pracę zgodną z wykształceniem - to głównie informatycy, ale też absolwenci mechatroniki. Kluczem do sukcesu polskich uczelni jest ścisła współpraca z pracodawcami, odpowiadanie na ich potrzeby, wsłuchiwanie się w ich podpowiedzi. Z kolei uczelnia dzięki licznym umowom z firmami, ofertom staży czy praktyk, jest bardziej atrakcyjna dla studentów. Dzisiejsze możliwości kształcenia to oprócz doskonałej kadry, programów studiów dostosowanych do potrzeb studentów także najnowocześniejsza infrastruktura.
Jaki kierunek oprócz informatyki będzie w przyszłości przepustką do kariery?