Rynek studiów MBA w Polsce ciągle się rozwija. Czym nas zaskoczy w tym roku?
Jakub Leszczyński: Według danych Ogólnopolskiej Bazy Programów MBA każdego roku pojawia się ok. 20 nowych programów. Uczelnie proponują programy zarówno ogólnomenedżerskie, jak i specjalistyczne. Jest też coraz więcej studiów prowadzonych w formie online.
Dyplom dyplomowi nierówny. Czy absolwent studiów MBA w formule online jest tak samo dobrze wykształcony, jak po ukończeniu tradycyjnego programu?
Dobrze przygotowane i zorganizowane studia online MBA nie ustępują jakością kształcenia studiom prowadzonym w klasyczny sposób, w sali zajęciowej. W ujęciu globalnym opinie o studiach MBA w formule online są bardzo dobre. Studia te mają nawet swój odrębny ranking prowadzony od dziesięciu lat przez renomowany dziennik „Financial Times”. To świadczy o tym, że wpisały się na stałe jako element rynku edukacji menedżerów. Jeśli chodzi o studia online MBA w Polsce, trudno powiedzieć, jaka jest ich wartość i jakość, gdyż ich historia jest jeszcze zbyt krótka. Pierwsze tego typu studia pojawiły się w 2020–2021 roku. Po pierwsze, to były czasy pandemii, po drugie, od czasu ich ukończenia przez pierwszych absolwentów minął dopiero rok, może półtora. To zbyt krótko, by ocenić jakość i wartość dyplomu. Potrzeba minimum trzech lat od czasu ukończenia studiów przez pierwszych absolwentów, by powiedzieć o ich jakości i odbiorze przez pracodawców, nie wspominając o rozwoju kariery absolwentów. To, że utrzymały się one na rynku i ciągle wzrasta ich ilość, dobrze prognozuje na przyszłość.
Co świadczy o jakości programów MBA?