Dyplom MBA pomaga rozwinąć karierę zawodową. Wiedza zdobyta na takich studiach jest potrzebna na każdym stanowisku menedżerskim. Przyda się szczególnie osobom, które nie ukończyły studiów licencjackich lub magisterskich z zarządzania.
Ukończenie MBA otwiera wiele drzwi. Absolwenci mogą liczyć na wysokie stanowiska i niezłe płace. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2022 r., mediana zarobków menedżerów z dyplomem MBA wyniosła 14 tys. zł brutto miesięcznie, o 800 zł więcej niż rok wcześniej. Wynagrodzenie absolwentów MBA okazało się o ok. 100 proc. wyższe niż osób na podobnych stanowiskach z wykształceniem magisterskim, ale bez dyplomu MBA.
- Studia takie nie tylko rozwijają zdolności przywódcze, ale umożliwiają także budowanie networkingu, konfrontację własnych doświadczeń biznesowych z doświadczeniami innych menedżerów. Pracodawcy często uwzględniają takie dodatkowe wykształcenie przy awansach, szczególnie na kierownicze stanowiska. Poza tym absolwenci są uprawnieni do kandydowania do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Prestiżowe akredytacje w najwyższej cenie
Według danych Ogólnopolskiej Bazy Programów MBA, każdego roku pojawia się ok. 20 nowych programów, zarówno ogólnomenedżerskich, jak i specjalistycznych. Jest też coraz więcej studiów prowadzonych w formie online, które – jeśli są dobrze przygotowane – nie ustępują jakością kształceniu prowadzonemu w klasyczny sposób.
W Polsce nie ma obecnie instytucji, która prowadziłaby ocenę jakości rodzimych studiów MBA. Nie istnieją też ministerialne wytyczne dotyczące wymagań programowych. Uczelnie z Polski, które chcą otrzymać akredytacją dla swojego programu, zgłaszają się do międzynarodowych organizacji. A te stawiają bardzo wysokie wymagania. Świadczyć o tym może fakt, że mniej niż co dziesiąty program z Ogólnopolskiej Bazy Programów MBA może poszczycić się jedną z trzech prestiżowych akredytacji.