"Śmierć każdego człowieka jest bolesnym przeżyciem, ale śmierć człowieka młodego u progu życia jest traumą ogromną. I taką właśnie tragedią jest odejście Mikołaja" - czytamy w oświadczeniu, które nawiązuje do śmierci Mikołaja Filiksa, syna posłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Filiks.

"Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia" - podkreślają władze Uniwersytetu Warszawskiego.

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi udziału studentów UW w przekazywaniu treści sprzecznych z obowiązującym porządkiem prawnym, etycznym i moralnym oraz szerzeniem mowy nienawiści w mediach społecznościowych, podjęliśmy 4 marca stosowne kroki dla wyjaśnienia tej sprawy, zgodnie z procedurami obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim" - czytamy też w oświadczeniu.

Dzień wcześniej Kamil Królak z młodzieżówki Młodzi .Nowocześni umieścił na Twitterze treść petycji skierowanej do rektora Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczącego Samorządu Studentów UW, w której czytamy, że działacz młodzieżówki PiS, Oskar Szafranowicz, "rozpowszechniał (...) informacje i dane umożliwiające identyfikację ofiar" pedofila, Krzysztofa F. "Ponadto sugerował on w swoich wypowiedziach, że Pani Magdalena Filiks, jako matka, ukrywała całą sprawę z uwagi na ewentualne korzyści polityczne" - czytamy w petycji.

"Pan Szafranowicz jest studentem prawa w naszej uczelni, o czym otwarcie informuje on w swoich mediach społecznościowych" - podkreślają autorzy petycji.

"Nie możemy dawać przyzwolenia na to, aby osoby studiujące na naszej uczelni w sposób bezrefleksyjny i nieniosący żadnych konsekwencji przyczyniły się do zorganizowanej nagonki o charakterze politycznym" - czytamy w petycji.

Pod petycją podpisali się m.in. Laura Kwoczała z partii Zieloni oraz Maciej Rajczak z Młodej Lewicy.

Oskar Szafranowicz jest znany z kanału "Okiem młodych" na TikToku tworzonego przez troje młodych działaczy związanych z PiS, na którym pojawiały się liczne treści krytyczne wobec opozycji, m.in. Koalicji Obywatelskiej i Donalda Tuska.

O śmierci syna Magdalena Filiks poinformowała w piątek późnym wieczorem w mediach społecznościowych. „W dniu 17 lutego odszedł mój syn Mikołaj Filiks. Miki 8 marca skończyłby 16 lat...” - napisała.

Uroczystości pogrzebowe syna posłanki KO odbędą się 7 marca.