Petycja w sprawie działacza młodzieżówki PiS. Uniwersytet "zbada doniesienia"

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi udziału studentów UW w przekazywaniu treści sprzecznych z obowiązującym porządkiem prawnym, etycznym i moralnym oraz szerzeniem mowy nienawiści w mediach społecznościowych, podjęliśmy 4 marca stosowne kroki dla wyjaśnienia tej sprawy" - piszą na stronie internetowej uczelni władze Uniwersytetu Warszawskiego.

Publikacja: 06.03.2023 14:00

Brama Uniwersytetu Warszawskiego

Brama Uniwersytetu Warszawskiego

Foto: Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons

"Śmierć każdego człowieka jest bolesnym przeżyciem, ale śmierć człowieka młodego u progu życia jest traumą ogromną. I taką właśnie tragedią jest odejście Mikołaja" - czytamy w oświadczeniu, które nawiązuje do śmierci Mikołaja Filiksa, syna posłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Filiks.

"Rodzinie i Najbliższym składamy wyrazy najgłębszego współczucia" - podkreślają władze Uniwersytetu Warszawskiego.

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi udziału studentów UW w przekazywaniu treści sprzecznych z obowiązującym porządkiem prawnym, etycznym i moralnym oraz szerzeniem mowy nienawiści w mediach społecznościowych, podjęliśmy 4 marca stosowne kroki dla wyjaśnienia tej sprawy, zgodnie z procedurami obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim" - czytamy też w oświadczeniu.

Dzień wcześniej Kamil Królak z młodzieżówki Młodzi .Nowocześni umieścił na Twitterze treść petycji skierowanej do rektora Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczącego Samorządu Studentów UW, w której czytamy, że działacz młodzieżówki PiS, Oskar Szafarowicz, "rozpowszechniał (...) informacje i dane umożliwiające identyfikację ofiar" pedofila, Krzysztofa F. "Ponadto sugerował on w swoich wypowiedziach, że Pani Magdalena Filiks, jako matka, ukrywała całą sprawę z uwagi na ewentualne korzyści polityczne" - czytamy w petycji.

"Pan Szafarowicz jest studentem prawa w naszej uczelni, o czym otwarcie informuje on w swoich mediach społecznościowych" - podkreślają autorzy petycji.

"Nie możemy dawać przyzwolenia na to, aby osoby studiujące na naszej uczelni w sposób bezrefleksyjny i nieniosący żadnych konsekwencji przyczyniły się do zorganizowanej nagonki o charakterze politycznym" - czytamy w petycji.

Pod petycją podpisali się m.in. Laura Kwoczała z partii Zieloni oraz Maciej Rajczak z Młodej Lewicy.

Oskar Szafartowicz jest znany z kanału "Okiem młodych" na TikToku tworzonego przez troje młodych działaczy związanych z PiS, na którym pojawiały się liczne treści krytyczne wobec opozycji, m.in. Koalicji Obywatelskiej i Donalda Tuska.

O śmierci syna Magdalena Filiks poinformowała w piątek późnym wieczorem w mediach społecznościowych. „W dniu 17 lutego odszedł mój syn Mikołaj Filiks. Miki 8 marca skończyłby 16 lat...” - napisała.

Uroczystości pogrzebowe syna posłanki KO odbędą się 7 marca.

Uczelnie wyższe
Jak zatrzymać młodych lekarzy w Polsce?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Uczelnie wyższe
Warto uczyć się chemii. Bez niej nie byłoby smartfonów
Uczelnie wyższe
Rektorzy o swoich uczelniach
Uczelnie wyższe
Ważą się losy nowych kierunków medycznych. Czy studenci trafią na bruk
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Uczelnie wyższe
Ruszają kontrole kierunków lekarskich. MNiSW nie wyklucza zamknięcia części z nich