W ostatnim roku prace w projekcie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu wyraźnie przyśpieszyły. Obecnie w projekcie trwa proces uzyskiwania zgód administracyjnych, w tym tzw. procedura środowiskowa w wymiarze krajowym i transgranicznym, a spółka wraz z partnerem technologicznym rozpoczyna prace projektowe. „W związku z intensyfikacją działań spółki stopniowo będzie rosnąć zapotrzebowanie na krajowych specjalistów i ekspertów z branży jądrowej” - tłumaczy PEJ.
Podobną umowę o współpracy z PEJ podpisała kilka dni temu także Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Spółka zobowiązała się do przygotowania i przeprowadzania przez jej pracowników wybranych zajęć edukacyjnych oraz udzielania rekomendacji odnośnie treści nauczania na krakowskiej uczelni. - Wydział Energetyki i Paliwa AGH ma już od kilkunastu lat w swojej ofercie kształcenie w obszarze energetyki jądrowej. Dotychczas było ono realizowane jako ścieżka dyplomowania w obrębie kierunku Energetyka, ale trwają prace nad uruchomieniem Energetyki Jądrowej jako oddzielnego kierunku - mówi „Rzeczpospolitej” Anna Żmuda-Muszyńska , rzeczniczka AGH.
Zajęcia na AGH obejmują nie tylko wiedzę podstawową z zakresu fizyki reaktorowej czy termohydrauliki, ale także praktyczne zagadnienia związane z technologią i eksploatacją reaktorów jądrowych, ochroną radiologiczną a nawet ekonomiką energetyki jądrowej czy prawa atomowego. - Duży nacisk położony jest na modelowanie komputerowe zjawisk w reaktorach jądrowych, które jest konieczne do wykonania analiz bezpieczeństwa reaktorów jądrowych oraz rozwoju nowych technologii jądrowych. Dzięki temu absolwenci zyskują wiedzę, która jest potrzeba już na wstępnych etapach programu jądrowego - podkreśla Anna Żmuda-Muszyńska. Uczelnia liczy że obecne ożywienie w temacie energetyki jądrowej w Polsce przełoży się na zainteresowanie studentów kształceniem w tym kierunku.
Do podpisania podobnego porozumienia z PEJ przygotowuje się Politechnika Warszawska, która od ponad 30 lat nieprzerwanie oferuje kompleksową dydaktykę oraz prowadzi badania w zakresie energetyki niskoemisyjnej, w tym jądrowej. - Kształcimy w tym zakresie każdą specjalność inżynierską, na każdym poziomie, na wielu wydziałach - między innymi na Wydziale Mechanicznym Energetycznym i Lotnictwa mamy specjalność „energetyka jądrowa”, na Wydziale Fizyki – specjalność „fizyka i technika jądrowa” prowadzona w Zakładzie Fizyki Jądrowej, a na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych funkcjonuje Zakład Elektroniki Jądrowej i Medycznej - wylicza Krzysztof Szymański, rzecznik warszawskiej uczelni. Politechnika Warszawska prowadzi również studia podyplomowe w zakresie energetyki jądrowej, na których obecnie uczy się ok. 80 osób - to znaczący wzrost w porównaniu do lat ubiegłych. Skąd zainteresowanie? - W ostatnim okresie dostrzegamy duże zainteresowanie tematyką energetyki jądrowej i związanym z nią przemysłem jądrowym nie tylko ze strony kandydatów na studia i instytucji państwowych, ale również ze strony biznesu - przyznaje Szymański.
Polskie Elektrownie Jądrowe gwarantują studentom tych uczelni płatne staże w spółce dla najlepszych absolwentów wybranych kierunków studiów dotyczących energetyki jądrowej, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen z przedmiotów zawodowych lub wykażą się innymi szczególnymi osiągnięciami. „Dzięki zaangażowaniu najwyższej klasy ekspertów i specjalistów z dziedziny energetyki jądrowej, oferowane programy stażowe będą charakteryzowały się wysoką jakością, a otrzymywane przez studentów wynagrodzenie będzie atrakcyjne i utrzymane na poziomie rynkowym. W ramach oferowanych staży przyszli studenci będą mieli również dostęp do innowacyjnych materiałów edukacyjnych, transferu wiedzy na najwyższym poziomie, a co najważniejsze – konsultacji i współpracy z wysokiej klasy ekspertami i specjalistami w dziedzinie energetyki jądrowej” - podkreśla w odpowiedzi dla „Rzeczpospolitej” spółka PEJ.
Powstaną tysiące miejsc pracy w sektorze energetyki jądrowej