Możliwość aplikowania na studia w Polsce bez dokumentów, weryfikacja poziomu wiedzy w trakcie studiów - od marca rząd ułatwił studentom medycyny z Ukrainy przeniesienie się na studia w Polsce a także Polakom, którzy studiowali ten kierunek w Ukrainie. Możliwości dawała ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - rząd dał jednak wolną rękę Senatom uczelni by sami dostosowali wewnętrzną rekrutację do swoich wymogów i potrzeb.
Mimo początkowo wielu chętnych, na polskie uczelnie medyczne finalnie przyjęto garstkę Ukraińców - wynika z odpowiedzi uczelni dla „Rzeczpospolitej”. Dlaczego? - Różnice programowe okazały się tak duże, że Ukraińcy straciliby co najmniej rok studiów. W Ukrainie nie ma standaryzacji nauczania medycyny. Każda uczelnia opracowuje swój własny program, który jest dość niski w porównaniu z polskim. Poza tym ogromnym problemem był język. W finale nie było chętnych na studiowanie w Polsce - tłumaczy nam osoba w jedne z renomowanych uczelni medycznych w kraju.
Nieliczni studenci z Ukrainy przenieśli się do Polski
- W regularnej rekrutacji czyli przyjęcia na pierwszy rok na tych samych zasadach co pozostali cudzoziemcy, przy czym uchwała Senatu przyjęta w kwietniu pozwalała na np. zwolnienie z obowiązku przedstawienia apostille do świadectwa, na kierunki medyczne mieliśmy bardzo niewielu kandydatów deklarujących posiadanie statusu UKR w systemie rekrutacyjnym, bo ze względu na wysoką popularność studiów, dostępne miejsca wyczerpały się w pierwszej turze. Przyjmowanie zgłoszeń zakończyło się bowiem 23 marca - wyjaśnia Adam Koprowski z biura prasowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na kierunkach medycznych Collegium Medicum UJ były więc cztery zgłoszenia osób deklarujących status UKR, z czego dwie zostały przyjęte.
Lepsze wyniki przyniosła rekrutacja w procedurze tzw. weryfikacji efektów uczenia się. Na wszystkich kierunkach medycznych UJ złożono 46 zgłoszeń, z czego 32 osoby zostały przyjęte - dane te obejmują tylko osoby z obywatelstwem ukraińskim, które zadeklarowały posiadanie statusu UKR.