Aktualizacja: 21.11.2024 09:48 Publikacja: 28.08.2023 16:31
Na początku września ruszaj EuroSkills 2023 podczas których zmierzą się uczniowie szkół zawodowych
Foto: Adobe Stock
Materiał Partnera
Mówi się, że EuroSkills to jedno z najlepszych o ile nie najlepsze narzędzie popularyzujące kształcenie zawodowe wśród uczniów na poziomie ponadpodstawowy i studentów.
Czy można stworzyć grę wideo w zaledwie 36 godzin? Śmiałkowie z warszawskiego Liceum Filmowego i Kreacji Gier Wideo po raz kolejny udowodnili, że tak! Efekty ich prac oceniali najlepsi polscy specjaliści branży gamedev.
Trzy złote medale, jeden srebrny, trzy brązowe i sześć Medali Doskonałości – to polski bilans Euroskills 2023, największych zawodów branżowych w Europie. Osiągnięty przez Polaków wynik był najlepszy w historii naszego udziału w tych zawodach.
50 tys. metrów kwadratowych powierzchni, 600 zawodników z 32 krajów, którzy będą rywalizować w 42 konkurencjach i 100 tys. gości z zagranicy – w Gdańsku ruszyły największe zawody umiejętności branżowych EuroSkills 2023. Polska organizuje je po raz pierwszy.
230 tys. młodych ludzi zostanie wezwanych do kwalifikacji wojskowej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Choć w klasyfikacji zawodów nie ma influencer managera, ani dotąd nie złożono wniosku o wpis na listę zawodów, są placówki, które organizują takie kursy. I zapewniają, że dają oficjalne świadectwa, choć MEiN tego nie potwierdza.
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Naprawdę nie chcielibyście, aby unijni biurokraci decydowali o tym, jakie firmy powinny być europejskimi czempionami – mówi wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager po dwóch kadencjach na stanowisku komisarza UE ds. konkurencji.
Parlament Europejski porozumiał się w sprawie wszystkich komisarzy, co otwiera drogę do powołania nowej Komisji Europejskiej — dowiedziała się “Rzeczpospolita”. Nowa ekipa rozpocznie swoją pięcioletnią kadencję 1 grudnia.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Najnowszy raport opracowany przez naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego pokazuje, że aż 49 proc. młodych nauczycieli, którzy uczą mniej niż pięć lat, rozważa zmianę zawodu. Obecnie w polskich placówkach brakuje ok. 20 tys. pedagogów. O tym problemie rozmawiamy ze Sławomirem Broniarzem, prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Celem przywracania praworządności w wymiarze sprawiedliwości nie jest spełnienie oczekiwań środowiska prawniczego, że przeszłość zostanie „rozliczona”, ale stworzenie instytucjonalnych gwarancji obywatelskiego prawa do sądu.
Trudno akceptować, że w sądzie ktoś się znalazł, bo nie miał skrupułów, podczas gdy inni nie startowali – o neosędziach mówi Tomasz Krawczyk, sędzia SO w Łodzi.
Brak świadomości politycznej jest korzystny dla polityków. To dlatego że świadomi obywatele mogliby zadawać trudne pytania i dokonywać bardziej przemyślanych politycznych wyborów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas