Od miesiąca w siedemnastu jednostkach wojskowych na terenie Polski można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. „Gwarantujemy profesjonalne szkolenie, wyżywienie oraz dobrze wykorzystany czas” – zachęca Ministerstwo Obrony Narodowej. Jednocześnie resort zastrzega, że nauka strzelania odbywa się z wykorzystaniem symulatorów i systemów treningowych („Śnieżnik” i ASG). Nie jest przewidziane strzelanie ostrą amunicją.
Ostatnie szkolenie w tym roku zaplanowane jest 26 listopada w: Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce, 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Maz. oraz 15 Pułku Przeciwlotniczym w Gołdapi.
„Do końca edycji pozostał nam jeszcze jeden, ostatni turnus szkolenia – sobota, 26 listopada. Jesteśmy w trakcie wstępnej ewaluacji projektu, natomiast już na samym początku zauważalne było bardzo duże zainteresowanie społeczne (na poziomie oscylującym wokół 10 tys. zgłoszeń). Oceniamy, że w I edycji uda nam się przeszkolić ok. 3,5 tys. chętnych. W związku z czym, już planujemy kolejną edycję projektu „Trenuj z wojskiem w ferie” – poinformowało Rp.pl ministerstwo obrony.
Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy zgłosić się do jednostki wojskowej za pomocą e-maila, telefonicznie, przez media społecznościowe, albo osobiście. Nabór trwa do godz. 13 dnia poprzedzającego szkolenie. Jedynymi warunkami uczestnictwa są: polskie obywatelstwo, wiek od 18 do 65 lat oraz odpowiedni ubiór (długie lub sportowe buty, długie spodnie, kurtka/bluza, czapka, rękawiczki). Treningi odbywają się w sobotę w godz. 8.00-16.00 we wskazanych jednostkach wojskowych. Armia zapewnia wyżywienie i ubezpieczenie.
Przedstawiciele armii nie ukrywają, że takie szkolenie ma zachęcić do wstępowania do wojska: głównie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej.