MEN szuka sygnalistów. Chodzi o dotacje z Instytutu im. Kolbego

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało w mediach społecznościowych ogłoszenie o tym, że poszukuje osób mających wiedzę o nieprawidłowościach w przyznawaniu dotacji. Chodzi o Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Publikacja: 22.01.2024 13:22

Ministerstwo Edukacji Narodowej sprawdza dotacje przyznawane przez poprzednie kierownictwo resortu

Ministerstwo Edukacji Narodowej sprawdza dotacje przyznawane przez poprzednie kierownictwo resortu

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

„Trwa weryfikacja działalności Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Do MEN zgłasza się coraz więcej osób, które chcą przekazać swoje informacje dot. pracy instytutu w ostatnich latach, w tym te dotyczące występujących nieprawidłowości. W celu usprawnienia komunikacji z zainteresowanymi osobami, utworzyliśmy specjalny adres e-mail do zgłaszania uwag, spostrzeżeń i problemów w funkcjonowaniu IRJP.” – podaje ministerstwo. Sygnaliści mogą pisać do ministerstwa na adres sygnalista.kolbe@men.gov.pl.

Milionowe dotacje z publicznych pieniędzy

Sprawa możliwych nadużyć w instytucie wypłynęła w ubiegłym tygodniu – poinformowała o nich wiceminister edukacji Joanna Mucha. Ministerstwo zainteresowało się sprawą po sygnałach, które dotarły do nich od pracowników Instytutu. – Pierwsze ustalenia pokazały tam, że odbywało się tam przepompowywanie środków publicznych do środowisk związanych z PiS na wielką skalę. Podejrzewamy, ze znaczna część tych pieniędzy nie została spożytkowana na cele statutowe tylko przejedzona – mówiła podczas konferencji prasowej Mucha. I dodała, że podejrzewa, że skala nadużyć w tej placówce jest większa niż w innych tego typu miejscach.

Czytaj więcej

Joanna Mucha: Instytut Kolbego to przepompownia kasy do środowisk PiS

Przykładowo Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego otrzymała ponad 9 mln zł. Podobne pieniądze otrzymała także m.in. Fundacja Wolność i Demokracja oraz stowarzyszenie Wspólnota Polska.

W ramach środków Instytutu były realizowane projekty np. cykl kursów języka polskiego i kultury polskiej np. w Ameryce Południowej – Peru Brazylii, Wenezueli,  czy „zabawy językiem polskim” w Argentynie na łączną kwotę prawie 1 mln zł. Ministerstwo otrzymało sygnały, że środki na te działania były w dużej mierze wydawane na delegacje, a nie na realne działania. Wśród dotowanych projektów znajdują się także te, które mają na celu doposażać placówki oświatowe w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii czy Holandii.

Minister Mucha poinformowała także, że resort zwróci się do NIK z prośbą o kontrole finansową w Instytucie Kolbego. Zapewnia także, że poprzednie kierownictwo zostanie rozliczone za brak nadzoru a przyznane pieniądze odebrane tam, gdzie będzie to możliwe.

Oświata
Podcast „Szkoła na nowo”: Organizacje społeczne: nie o takie szkoły walczyliśmy przed wyborami w 2023 r.
Oświata
Podcast „Szkoła na nowo”: Wolna szkoła – czy to w ogóle możliwe?
Oświata
Czy powinno się uczyć pisania w zerówce? Odpowiada Facetka_z_Poradni
Oświata
Jaka szkoła po 2026 r.? MEN rozpoczyna konsultacje reformy edukacji
Oświata
Uczniowie z terenów dotkniętych przez powódź pojadą na zielone szkoły